9. 11. 2021
|Památka sv. Alberta Velikého (15. listopadu)
Středověký učenec sv. Albert Veliký pocházel ze švábského Lauingenu, narodil se zde roku 1206. Za studiemi pak odešel do italské Padovy, kde vstoupil roku 1233 k dominikánům. Coby Němec byl tedy schopen přijmout jinou kulturu – sledoval nadčasové hodnoty – a když se pak vrátil domů, vyučoval teologii v Kolíně nad Rýnem a mezitím ještě studoval v Paříži (na Sorbonně získal doktorát). A právě tady se setkal s Tomášem Akvinským, se svým žákem.
Ten pak svého učitele doprovázel do Kolína, aby tam založili studijní dům. Svatý Albert zde plně projevil svého zvídavého, intelektuálského ducha, byl kovaný i v administrativních pracích. Tři roky byl provinciálem, dva roky biskupem v Řezně. Návštěvy Říma a kázání o křižáckých výpravách (také v Čechách) ho stály nemálo času. Kolín byl ale stále jeho „laboratoří ducha“. Roku 1277, tři roky po Tomášově smrti, vycestoval ještě do Paříže, aby obhájil jeho názory. A o tři roky později tam také umřel on sám.
Byl mužem širokých zájmů a porozumění vůči těm, kteří přicházeli s jinými důrazy na tutéž sledovanou věc. S otevřenou myslí i pohotovým nadhledem, ale i s trpělivostí vůči těm, kteří ihned nebyli schopni naskočit do nového „rychlíku aristotelismu“. Sám si uchoval leccos nearistotelského a podle školy sv. Augustina, třebaže psal parafráze na mnoho Aristotelových spisů.
Svatý Albert byl primárně teolog. S přesností nelze vždy určit, kdy napsal tu či onu knihu – nejenže jich je hodně, ale také vytvářel („za pochodu“) několik textů najednou.
Středem jeho zájmů byl také přírodopis. Osvíceně trval na experimentu a důsledném pozorování. Jeho popis stromů byl tak velkolepý, že i mnozí přírodovědci o několik století později z něho těžili. Známá jsou i jejich slova: pokud bychom Alberta studovali, nemuseli jsme zkoumat to, co on už dávno znal. Albert v přednáškách uváděl, že filozofie se nezlehčuje a přírodní vědy se nekonstruují (tedy musejí se „vysedět při pozorování“).
Na jedné konferenci Benedikt XVI. řekl: „Přátelství Tomáše s Albertem dosvědčuje, že si vzdělaní lidé různých kultur mohou porozumět.“ Albert Veliký, div a zázrak doby, se těšil mimořádné reputaci: nejen kvůli erudici, ale i dobrému srdci.
Svatý Albert Veliký byl jedním z nejvýznamnějších středověkých učenců a nejvýznamnějším německým představitelem vrcholné scholastiky. Žil ve 13 . století a věnoval se studiu filozofie, teologie i přírodních věd. Pro svoji všestrannost byl nazýván „doctor universalis“.