2. 11. 2021
|O osobní zkušenosti ze spolupráce s papežem Františkem se se čtenáři KT dělí jeden z jeho blízkých poradců, kanadský kardinál a jezuita MICHAEL CZERNY, původem z Brna.
Sv. František z Assisi uslyšel Krista, který mu s kříže říkal: „Běž, oprav můj dům, který se hroutí, jak vidíš.“ S tímto programem byl zajisté zvolen také náš současný papež, plyne z něj i jméno, které si vybral. Papež František hledá radu a pomoc u lidí, kteří mu díky svým zkušenostem a zázemí mohou pomoct plnit jeho úkol a misi. A to kreativně, z plných sil a s radostí.
Svatý otec založil Sekci pro migranty a uprchlíky, aby církvi pomáhala v jakýchkoli oblastech doprovázet zranitelné lidi na cestě: žadatele o azyl, migranty v zoufalých podmínkách, lidi vyhnané násilím nebo klimatickou změnou, uprchlíky. Jsem jedním ze dvou podsekretářů zodpovědných za tuto sekci (spadá pod Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, kde na druhé nejvýznamnější pozici pracuje Alessandra Smerilliová FMA, kterou na této dvoustraně také představujeme – pozn. red.).
My dva podsekretáři obvykle přicházíme za papežem Františkem zhruba jednou měsíčně, abychom zhodnotili svou práci a naplánovali další kroky.
Jeho osobní pracovní styl spočívá v tom, že své poradce a kolegy povzbuzuje a podporuje. Pozorně naslouchá. Jeho hluboká láska k církvi, osobní oddanost vůči zranitelným lidem na útěku a emoční zaujetí jsou očividné. Zároveň je ale uvolněný a má dobrý smysl pro humor. V našich rozhovorech je velmi nápomocný a připravený udat jasný směr, pokud je to třeba.
MICHAEL CZERNY se narodil roku 1946 v Brně. Když mu byly dva roky, uprchla jeho rodina do Kanady. Tam se stal jezuitou a na různých místech světa se zasazoval o sociální spravedlnost. Ve Vatikánu pracuje od prosince 2016, o tři roky později se stal biskupem a pak kardinálem.