19.–25. října 2021

Ze světa

19. 10. 2021

image:Image Via Dolorosa dostává novou dlažbu.
Via Dolorosa dostává novou dlažbu. Snímek terresainte.net

KRÁTCE NOVOU DLAŽBU ZÍSKÁ JERUZALÉMSKÁ VIA DOLOROSA – cesta, po které kráčel Ježíš od Pilátova soudu k místu ukřižování. Ta totiž byla kroky milionů poutníků už v kritickém stavu. Protože do země teď vzhledem ke koronavirovým omezením necestují turisté, využila jeruzalémská samospráva toto období klidu a dlažbu vyměňuje za novou. Aby dělníci nerušili ani zdejší františkány, kteří po trase dál každý pátek putují, pracují dělníci vždy od 19 večer do časných ranních hodin. Vedle dlažby obnovují také elektrické vedení, které je pod povrchem. Naposledy se dlažba opravovala před 40 lety.

127 MUČEDNÍKŮ Z DOB ŠPANĚLSKÉ OBČANSKÉ VÁLKY blahořečili minulou sobotu ve španělské Córdobě. Jsou jimi P. Juan Elías Medina a dalších 78 kněží, pět seminaristů, tři františkáni, jedna řeholnice a 39 laiků a laiček. Slavnosti předsedal prefekt Kongregace pro svatořečení, kardinál Marcello Semeraro. Španělská občanská válka (1936–1939) patří k nejkrutějším a nejkrvavějším konfliktům 20. století, vyžádala si takřka půl milionu obětí, tisíce z nich pak z řad kléru a řeholí, neboť katolická církev přiklánějící se k pravicovým silám byla levicí tvrdě pronásledovaná. „Kéž jejich věrnost dodá nám všem – zejména pronásledovaným křesťanům v různých částech světa – sílu odvážně dosvědčovat evangelium,“ prohlásil o těchto mučednících při nedělní modlitbě Anděl Páně papež František.

SKUPINU TAKŘKA DVOU DESÍTEK MISIONÁŘŮ unesl minulý víkend na Haiti ozbrojený gang „400 mawozo“. Členové protestantského sdružení „Christian Aid Ministries“ (Služba křesťanské pomoci), Američané a Kanaďané, se zrovna vraceli na předměstí metropole Port-au-Prince z návštěvy sirotčince. Ozbrojené gangy v nejchudších čtvrtích haitského hlavního města se už za první tři čtvrtletí letošního roku dopustily asi 600 únosů, a to s cílem získat výkupné. Počet únosů výrazně narostl po červencové vraždě prezidenta Jovenela Moise a po srpnovém tragickém zemětřesení s 2200 mrtvých. V dubnu letošního roku se obětí únosu stali mj. dva katoličtí duchovní, po třech týdnech však byli propuštěni.

NOVOU NOČNÍ LINKU Z PAŘÍŽE DO LURD zavede národní železniční dopravce SNCF od 12. prosince. Tento noční vlak už dříve jezdil, francouzské dráhy jej však v roce 2017 z rozpočtových důvodů zrušily. Letos spoj obnovily, ale až na nátlak mnoha zastupitelů a sdružení ho prodloužily z původně plánovaného cíle v Tarbes, vzdáleného asi 20 km od Lurd, přímo do poutního městečka. Cena zpáteční jízdenky začíná už na 19 eurech. Lurdy v loňském roce přišly vinou pandemie o 90 % návštěvníků. Nyní se zde ve dnech 6.–9. října shromáždili poutníci z celé Francie na Národní růžencové pouti vedené dominikány – průkopníky modlitby růžence, ke které církev zvláště vybízí právě v říjnu a kterou se s oblibou modlila i lurdská vizionářka sv. Bernadetta Soubirousová.

ROZSÁHLOU REKONSTRUKCÍ MÁ PROJÍT Německý hřbitov ve Vatikánu (Campo Santo Teutonico), jak oznámila Německá biskupská konference (DBK). Kromě Bratrstva Panny Marie Bolestné, které se o památku stará, bude práce financovat Spolková republika Německo. DBK nyní připravuje koncepci přeměny, aby se „z cenné nemovitosti se symbolickou silou stalo duchovní centrum“. Pohřebiště v blízkosti svatopetrské baziliky vzniklo spolu se špitálem pro německy mluvící poutníky na přelomu 8. a 9. století na místě někdejšího Neronova cirku, kde umírali první křesťané. Součástí komplexu je i kněžská kolej a kostel, kde se pravidelně konají bohoslužby v němčině. V červenci 2019 zde proběhlo pátrání po těle Emanuely Orlandiové – patnáctileté dcery vatikánských zaměstnanců, která zmizela beze stopy roku 1983. Dívčiny ostatky nalezeny nebyly, badatelé však objevili dvě dosud neznámé kostnice.