19. 10. 2021
|Do Píště u Hlučína se v sobotu 16. října vrátil kostelní zvon zabavený za druhé světové války. V den slavnosti diecézní patronky sv. Hedviky ho farníkům předal německý biskup Gebhard Fürst.
Rekvírování zvonů patřilo za druhé světové války ke smutným kapitolám života leckteré vesnice či města. Také z Píště na Hlučínsku odvezli nacisté rok před koncem války hned tři kostelní zvony. Jeden se nenávratně ztratil, další dva ale válku neplánovaně přečkaly a v 50. letech začaly znovu sloužit v kostelních věžích v západní části Německa. To ale vyšlo najevo až při nedávném pátrání v rottenburskostuttgartské diecézi.
Německá diecéze se do hledání pustila poté, co v rottenburské katedrále objevila zvon, který původně patřil farnosti v Polsku. Biskupství nakonec ve všech svěřených chrámech napočítalo několik desítek zvonů z českého Slezska či Polska. Rottenbursko-stuttgartský biskup Gebhard Fürst je teď chce postupně předat zpět jako gesto smíření. Víceroční projekt Zvony míru pro Evropu teď otevřela cesta prvního z nich z Grötzingenu do Píště.
Jak připomněl biskup Martin David, zvony míru odkazují na propojení českých a německých osudů: „Velká část území ostravsko-opavské diecéze má ve své historii vepsánu bolestnou zkušenost vyhnání německého obyvatelstva.“ Diecézi a Německo ale spojují také sv. Hedvika a bl. Richard Henkes. „Tyto kořeny a historické zkušenosti nás učí, že vztahy mezi lidmi a národy není možné budovat na nenávisti, ale naopak na usmíření, odpuštění a schopnosti kráčet společně,“ dodal biskup David.
Do Píště se měly původně vrátit oba objevené zvony. Farnost u polské hranice se ale rozhodla, že přijme pouze jeden a druhý ponechá katolíkům v Německu. „Za toto velmi velkorysé gesto mnohokrát děkuji,“ uvedl biskup Fürst a dodal, že pokoj a smíření vytváří ještě víc než zvony především aktivní lidé.