28. září–4. října 2021

ČBK a Charita ČR pomáhají obnovit Irák

Z domova

28. 9. 2021

Česká biskupská konference podpořila 15 miliony korun konkrétně 117 domácností ve válkou poničeném Iráku.

Iráčané se vypořádávají s následky války i vpádu tzv. Islámského státu. Severně položená oblast Ninive, centrum iráckých křesťanů, kde místním (a navrátilcům) od roku 2015 pomáhá Charita ČR, platila za úrodný kraj. Válka vše zpustošila. Tamější charitní aktivity podpořila 15 miliony korun i ČBK a díky tomu získalo udržitelný zdroj obživy 117 domácností. Na venkově pomoc proudí především do zemědělství, kterému se dříve dařilo. „Po osvobození jsme neměli žádné prostředky na obnovu živobytí,“ vysvětluje 59letý pan Labíb, jehož rodina vlastnila proslulý ovocný sad. „Byl jsem nadšený, když jsem se dozvěděl o projektu Charity ČR a šanci na obnovu hospodářství,“ dodal. I díky příspěvku ČBK v oblasti vzniklo 25 velkokapacitních skleníků, Charita poskytla zemědělcům technické vybavení, sadbu i školení o efektivním hospodaření. Spolupracuje s vedením církve v Karakoši, Karemlaši, Mosulu a Nimrudu, aby pomoc šla skutečně nejpotřebnějším. I proto dva skleníky vyrostly na půdě kláštera v Mar Behnam.

Česká pomoc míří i do měst, třeba ve formě odborného školení. „Za čtyři týdny jsem se naučila, jak mám určit poptávku, nastavit nabídku, zpracovat rozpočet a vůbec doladit koncept podnikání,“ vysvětluje paní Elham, která měla potíže získat práci, a tak si ve zničeném městě Bartella otevřela podnik s domácím jídlem.