Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Publicistika|S právem kritizovat si v EU nevystačíme

S právem kritizovat si v EU nevystačíme

21. 9. 2021

Tisk

Proč je pro Českou republiku dobré a výhodné být pevně zakotvenou zemí v Evropské unii?

Když pojedete od severu k Plasům či Manětínu na Plzeňsku, nemůžete minout Mariánskou Týnici. Kupole čerstvě opraveného poutního místa září do daleka. Po staletí jej zvelebovali řeholníci z Plas, po jejich odchodu však jedinečná stavba, navržená Janem Santinim-Aichlem, chřadla a počátkem 20. století se odvážně vyklenutá kopule zřítila. Až letos byl obnovený poutní kostel s oběma ambity otevřen. Díky evropským fondům.

V minulých letech z nich byly opraveny mj. kláštery v Teplé, v Plasech, částečně velehradský areál i třeba arcibiskupské zahrady v Kroměříži. Právě fakt, že jsme tzv. čistým příjemcem finančních prostředků z evropského rozpočtu, se často uvádí jako hlavní důvod, proč je dobré být členem Evropské unie. Je to jistě pádný argument, ale neměl by zakrýt mnohé další a závažnější důvody, proč Česká republika patří do Evropské unie.

Nejen peníze

Evropské fondy byly zřízeny brzy po založení Evropských společenství jako nástroj solidarity s chudšími regiony. Jejich smyslem je posílit ekonomickou úroveň v méně rozvinutých oblastech podporou zemědělství, vzdělávání, technologických inovací, regionálního cestovního ruchu a mimo jiné i významného národního kulturního dědictví, na které se ve státních rozpočtech nenachází finance.

O evropské fondy se ovšem mohla republika ucházet, teprve když dosáhla vysoké míry souladu tuzemské a evropské legislativy. Znamenalo to například přijmout zákon o veřejných zakázkách, aby nebylo jednoduše možné přidělovat veřejné peníze ani přátelům, ani vyděračům, ani vlastním firmám. Bylo také potřeba schválit zákon o státní službě, jehož účelem mělo být ochránit úředníky, kteří administrují veřejné prostředky, před tlakem politiků, nebo zákon o posuzování dopadu velkých staveb na životní prostředí. Jde jen o malou ukázku toho, že členství v Evropské unii nás v mnoha ohledech podporuje v tom, abychom rozvíjeli jemné předivo liberálních institucí (jak by řekli liberálové) nebo respekt k ústavně-právní tradici a kontinuitě institucí (jak by řekli konzervativci), tedy zkrátka právní stát, kde mají platit stejná pravidla, stejná práva a povinnosti pro všechny.

Bezpečnost a stabilita

Podobné pojetí právního státu napříč Evropou pak v nebývalém rozsahu umožňuje spolupráci ve výzkumu, v podnikání i v obchodování díky mnohem menším transakčním nákladům, než kdyby spolupráce probíhala na bázi dvoustranných smluv. Naplno se tak může rozvinout efektivita moderních ekonomik založených na specializaci a dělbě práce, kdy se každý podnikatel může soustředit na to, v čem dokáže dosáhnout nejvyšší přidané hodnoty. Do zemí EU míří čtyři pětiny našeho vývozu, a co víc, vývoz se od roku 2004, kdy Česko do unie vstoupilo, více než zdvojnásobil a obchodní bilance je dlouhodobě zřetelně v plusu. Ještě před pár lety by to byl možná nejsrozumitelnější důvod pro členství v tomto klubu. Poslední roky ale ukázaly další klíčový rozměr evropské spolupráce, a sice reálný přínos bezpečnosti a stability evropského bloku. Nedávno se to ukázalo ve zdravotní oblasti, při koordinaci protiepidemických opatření a nákupu vakcín a zdravotního materiálu. V bezpečnostní oblasti spolupráce přinesla ovoce v boji proti terorismu a proti infiltrování ruských a čínských zájmových skupin. A koneckonců nezapomeňme, že Evropská centrální banka udělala hodně pro stabilitu eura, a tedy i dalších měn členských států a pro žádoucí předvídatelnost kurzového vývoje.

Všechny tyto skutečnosti jsou české veřejnosti známé. Dvě třetiny obyvatel jsou přesvědčeny o přínosu EU a ještě větší procento lidí miluje evropskou kulturu a považuje za důležitou evropskou spolupráci. A přesto se najdou politické síly, které otevřeně volají po czexitu nebo pokoutně integraci zpochybňují. Co je k tomu vede? Politologové často docházejí k závěru, že se na evropskou úroveň promítá nespokojenost s domácí politickou realitou.

A pak – a to je zásadní – zmiňovaný právní stát, svobody pohybu, podnikání atd. jsou jenom rámcem, hracím hřištěm, které je třeba využít ke společnému dobru. Tady nevystačíme s „právem kritizovat“, ale musíme si volit takové reprezentanty, kteří dokážou nabídnout dalším členským státům naše zkušenosti, dovednosti i ochotu férově spolupracovat. A kteří dokážou pozitivně ovlivňovat třeba i dění v dalších zemích díky podpoře a zázemí unie.

Kdysi se mne ptal jeden vlivný německý europoslanec, o co vlastně jde Václavu Klausovi, který tehdy jako prezident zarytě odmítal podepsat evropské smlouvy, které posilovaly práva občanů. Odpověděl jsem mu po pravdě, že vlastně nevím, co tím sleduje. A on zareagoval: „A proč ho tedy volíte?“

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou