7.–13. září 2021

Řekni mi, proč závidíš bližnímu?

7. 9. 2021

Jedním z nejplodnějších spisovatelů křesťanského starověku byl Jan Zlatoústý, jehož památku si v liturgickém kalendáři v tomto týdnu připomínáme. V roce 397 se stal konstantinopolským arcibiskupem a kvůli reformám, které někdy, pravda, dost necitelně prosazoval, se dokonce dvakrát ocitl ve vyhnanství.

image:Image Sv. Jan Zlatoústý byl jedním z nejplodnějších spisovatelů křesťanského starověku.
Sv. Jan Zlatoústý byl jedním z nejplodnějších spisovatelů křesťanského starověku. Snímek archiv KT

Svatý Jan Zlatoústý

Proto se nesmírně trápím, že ačkoli nám bylo přikázáno napodobovat anděly, ba dokonce Pána andělů, spíše se připodobňujeme ďáblu. Neboť skutečně existuje mnoho závisti, a to i v církvi, a mezi námi představenými dokonce více než mezi těmi, které vedeme. Musíme proto promlouvat také k nám samotným. Řekni mi, proč závidíš bližnímu? Protože vidíš toho, kdo se těší úctě a dobré pověsti? A proč si nevšímáš toho, jaké zlo přinášejí pocty těm, kteří je získají? Že je přivádějí k marnivosti, pýše, nerozvážnosti, povýšenosti, že se kvůli nim stávají lhostejnějšími a vedle těchto špatných věcí scházejí na úbytě?

Nejvážnější je však skutečnost, že zlo, které z toho plyne, je trvalé, zatímco rozkoš mizí hned, co se objevila. Kvůli tomu jim závidíš? Pověz mi! „Ale má velký vliv u vladaře! Má všechno, řídí všechno, dovede všechno, co a jakkoli chce, může způsobit bolest těm, kdo proti němu brojí, může prokazovat dobro těm, kdo mu lichotí, a má obrovskou moc!“ Tak hovoří světské osoby o lidech připoutaných k zemi. Člověku duchovnímu ale nebude moci uškodit nic. Co špatného by se mu mohlo způsobit? Zbavit jej jeho důstojnosti? No a co? Pokud se tak stane po právu, ještě z toho bude mít užitek. Nic totiž Boha nedráždí tolik, jako když někdo vykonává kněžství nehodně. Stane-li se tak nespravedlivě, vina opět padá na někoho jiného, nikoli na něj. Ten, kdo něco nespravedlivě vytrpěl a hrdě to snášel, získává si tak u Boha ještě větší důvěru.

Nesnažme se proto dosáhnout moci, poct a předních míst, nýbrž žít ctnostným a asketickým způsobem života. Vedoucí postavení totiž svádí k tomu, aby se člověk dopouštěl věcí, které před Bohem neobstojí; k tomu, aby člověk takovou funkci zastával náležitým způsobem, má zapotřebí pevného charakteru. Komu se takového postavení nedostává, chtě nechtě žije v odříkání. Kdo naopak nějakou službu zastává, nachází se v podobné situaci jako ten, kdo žije s půvabnou a krásnou dívkou a vědomě se chová tak, aby na ni nikdy nepohlédl nečistě. S čelním postavením je tomu právě tak. Mnozí byli takto uvrženi, ať chtěli, nebo ne, do namyšlenosti, roznítil se v nich hněv, uzda jejich jazyku byla povolena, padla brána jejich rtů a jejich duše byla vystavena náporům větru a potopila loď do nejhlubších hlubin zla. Člověka, který se ocitá v takovém nebezpečí, tedy obdivuješ? Tvrdíš, že je proč mu závidět? Co je to za nesmysl?

Zamysli se alespoň nad tím, co jsem již uvedl! Kolik má takový člověk nepřátel a těch, kdo jej obviňují, a kolik pochlebovačů kolem něj krouží! Pověz mi, je to situace, kterou by někdo považoval za šťastnou? Ne, kdo by mohl něco takového tvrdit? Říkáš: „Ale u lidí má skvělou pověst!“ A co má být? Lidi přece nejsou Bůh, jemuž bude skládat účty. Mluvíš-li o lidu, nehovoříš o ničem jiném než o dalších srázech, neznámých útesech, podmořských mělčinách a skaliskách. Čím znamenitější pověst u lidu – a tím i slávu – člověk získává, tím spíše se ocitá ve velkých nebezpečích, starostech a úzkostech. Člověk, který má tak tvrdého pána, se skutečně ani nemůže nadechnout a v klidu se zastavit. A proč říkám nadechnout a v klidu se zastavit? Takový člověk může mít bezpočet úspěchů, do království ale vstoupí jen těžko. Nic totiž člověka tolik neničí jako uznání mnohých, které z něj činí zbabělce, bídáka, lichotníka a pokrytce.

Proč například farizejové tvrdili, že je Kristus posedlý? Ne snad proto, že toužili po uznání zástupů? Proč vlastně proti němu mnozí vznášeli přímé obvinění? Nebylo to proto, že i je postihla tato nemoc? Nic, opravdu nic nečiní tolik z lidí násilníky a hlupáky, jako když se nechají oslavovat davem. Nic jim ovšem nedodává tolik vznešenosti a nezlomného charakteru, jako když na podobné uznání nedají.

David Vopřada: Kněžství v prvních staletích církve II. (Krystal OP 2018)