24.–30. srpna 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Na pomoc zdevastovanému Haiti

24. 8. 2021

|
Tisk
|

Ničivé zemětřesení ze 14. srpna nechalo na Haiti více než 2200 mrtvých, tisíce lidí je zraněných, 60 tisíc obyvatel zůstalo bez domova, v sutinách jsou školy i kostely. Na místě pomáhají také katolické organizace.

Za „srdcervoucí“ označili tragédii na jihu této karibské země kněží Spojených států amerických. „Celý víkend jsme se na všech mších modlili zvláště za naši sesterskou farnost sv. Gerarda v Les Cayes,“ sdělil americkému katolickému webu Crux Now například P. William Konicki z farnosti Nejsvětějšího Srdce Páně v massachusettském Hopedale. Mnozí Haiťané mají z otřesů různá zranění, jako třeba první haitský kardinál Chibly Langlois z diecéze Les Cayes. Kněz, který s ním bydlel v biskupské rezidenci, jakož i další dva zaměstnanci zahynuli.

Ostrov je stíhán mnoha živly. Před jedenácti lety na Haiti zemětřesení zabilo 220 tisíc lidí a 300 tisíc jich zranilo. Následná epidemie cholery vyhnala z domovů asi 1,5 milionu obyvatel. A v roce 2016 zde řádil hurikán Matthew.

Česká charitní sbírka

Na živelnou katastrofu bezprostředně reagovala tuzemská Charita. „Společně s Charitou ČR jsme vyhlásili veřejnou sbírku (č. účtu 55660022/0800, v. s. 179),“ uvádí Lada Matyášová, koordinátorka projektů na Haiti z Arcidiecézní charity Olomouc. „Po zajištění potravin, pitné vody, léků a provizorního bydlení přijde na řadu obnova domů,“ plánuje Martin Zamazal, manažer pro krizové události Charity ČR. Češi na ostrově pomáhají od zmíněného zemětřesení v roce 2010, dále zde působí rozvojová mise Praga-Haiti, která vrtá studny. „Náš tým i lidé, kteří studny využívají, jsou v pořádku, zemětřesení pocítili jen okrajově, bydlí totiž na druhé straně ostrova,“ popisuje manažer Ivo Roškanin.

Mezinárodní humanitární agentura Catholic Relief Services na místě pomáhá ve spolupráci s OSN. „Nejste na to sami,“ povzbuzuje Haiťany Antonio Guterres, šéf OSN. Ta ostrovu darovala okamžitě osm milionů dolarů (174 milionů korun). Do pomoci se zapojily i Mexiko, Kolumbie, Panama, Dominikánská republika, a dokonce Venezuela, která sama prochází závažnou krizí. A v Chile, kde žije kolem 185 tisíc Haiťanů, kteří za posledních deset let opustili vlast kvůli pohromám i nefunkčnímu státu, nyní biskupové žádají vládu, aby pomohla dalším migrantům. Efektivní pomoc na Haiti komplikují gangy, které ovládají některé oblasti a brání autům se zásobováním ve vjezdu. Letos v červenci zastřelilo ozbrojené komando haitského prezidenta Jovenela Moieho. Nemluvě o dramatické situaci související s pandemií – zatím nebyl skoro nikdo očkován.

„Teď není čas kohokoliv obviňovat. Ani si stěžovat. Ani obviňovat Boha. Je to čas pro nás všechny, abychom se semkli,“ zdůraznil P. Reginald Jean-Mary z katolické misie Notre Dame d’Haiti se sídlem v americké Miami. „Naděje nám dává sílu věřit, že to takto nezůstane navěky a že pro Haiti přijde jednou nový den,“ doufá.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou