24.–30. srpna 2021
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Meeting Rimini o odvaze a svobodě

24. 8. 2021

|
Tisk
|

Ve středoitalském Rimini probíhá do středy 42. ročník „Setkání za přátelství mezi národy“ v režii katolického hnutí Comunione e Liberazione.

„Po dvou letech se scházíme v ‚plné parádě‘ – tisíce účastníků z celého světa. Převažují Italové, ale je tu i hodně lidí z USA nebo Ugandy, online jsme se spojili mj. s Bagdádem,“ přibližuje David Macek, sociolog a člen hnutí, ale také místopředseda festivalu s názvem Meeting Brno.

Vloni se italský „meeting“ rozdrobil na 120 italských a zahraničních náměstí, letos se koná opět v Kongresovém paláci. Podle předsedy pořádající nadace (Setkání za přátelství mezi národy) Bernharda Scholze přijelo více než osm tisíc lidí, a protože se debaty přenášely i online, zaznamenali na 2,5 milionu připojení.

Každoroční festival (od roku 1980) inspirují myšlenky kněze Luigiho Giussaniho (1922–2005), který v 50. letech založil katolické hnutí Comunione e Liberazione (Společenství a osvobození). Dnes má členy v 80 zemích. Motto letošního pětidenního setkání bylo „Odvaha říci já“ podle díla dánského filozofa Sorena Kierkegaarda.

Ve svém pozdravu se tématu odvahy a svobody dotkl i papež František. Obnovy nelze dosáhnout automaticky, protože „v každé lidské iniciativě je zahrnuta svoboda“, napsal v poselství riminskému biskupovi Francescu Lambiasiovi. Varoval v něm mj. před promarněním šancí, které poskytla pandemie. Na setkání přijel i italský prezident Sergio Mattarella a podpořil mj. papežovu výzvu, že nechat se očkovat proti covidu je „úkon lásky“.

Stín, který odhalila pandemie

Různá letošní svědectví jsou znamením toho, že „ani nepříznivé situace nemají poslední slovo“, shrnul předseda Scholz pro deník Avvenire. Hodně se mluvilo o osobní roli křesťana. „Pandemie odhalila stín, ve kterém jsme žili: stín individualismu, který přehlíží závazek vůči druhému,“ podotkl Scholz s tím, že člověk zraje ve vztazích.

Setkání se účastnili také zástupci vlády, třeba ministr školství (Itálie řeší velkou nezaměstnanost mladých lidí). „Zaujal mě také mezináboženský dialog nad encyklikou Fratelli tutti. Účastnil se ho Damir Mukhetdinov, zástupce Náboženské rady muslimů Ruské federace a sekretář Muslimského mezinárodního fóra, který v lednu nechal papežův text přeložit do ruštiny – byl pro něj prý životodárný, když pečoval o umírající matku,“ vypráví Macek, který je na meetingu už poosmé. Debaty se účastnil i David Rosen, vrchní rabín Izraelské komise pro vztahy se Svatým stolcem, a Louis Sako, chaldejský babylonský patriarcha.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou