17.–23. srpna 2021

Výročí hrdinského činu P. Kolbeho

17. 8. 2021

Před 80 lety nabídl v Osvětimi polský minorita Maxmilián Kolbe svůj život za život otce od rodiny. Statečnost světce si připomínají v Polsku, Itálii i Česku.

Putovní výstavou ve farním muzeu sv. Jana Sarkandera v jihopolském Skočově začaly minulý týden připomínky 80. výročí mučednické smrti hlavního patrona bielsko-żywiecké diecéze sv. Maxmiliána Kolbeho. Expozice představuje dílo a duchovní dědictví tohoto zakladatele minoritského kláštera Niepokalanów nedaleko Varšavy. Zde se mimo řeholní život pěstoval i tiskový apoštolát, v obrovských nákladech zde vycházel časopis Rytíř Neposkvrněné. Výstava, jejíž součástí jsou i Kolbeho relikvie, přednášky a zamyšlení nebo doprovodné webové stránky, se již dříve konala v několika polských farnostech i v zahraničí – třeba v Japonsku, kde P. Kolbe působil jako misionář.

P. Kolbeho zavraždili nacisté 14. srpna 1941 ve vyhlazovacím táboře Osvětim – po více než dvou týdnech utrpení v tzv. bunkru hladu mu nakonec píchli injekci s jedem. Svůj tehdy 47letý život totiž kněz nabídl jako oběť, a to výměnou za vězně Franciszka Gajowniczka (41), manžela a otce dvou dětí, který byl jedním z desítky odsouzených k smrti hladem pro výstrahu – po útěku jednoho z vězňů. Kolbe byl ještě před smrtí v lágru nucen například vozit mrtvá těla spoluvězňů do krematoria. Navzdory nebezpečí pokračoval v kněžské službě, za což byl mnohokrát od strážců zbit.

Hrdinu s vězeňským číslem 16670 blahořečil roku 1971 papež Pavel VI., o jedenáct let později tohoto „mučedníka lásky“ svatořečil papež Jan Pavel II.

„Byl světlem v temnotě Osvětimi. A světlo tohoto františkána září dodnes,“ věří Margherita Perchinelliová, předsedkyně italského Rytířstva Neposkvrněné. Toto mezinárodní katolické hnutí založil Maxmilián Kolbe roku 1917, od té doby sdružuje lidi zasvěcené službě Bohu skrze Pannu Marii. Svou odnož má od roku 1992 i v Česku, kde se k němu za tu dobu přidalo okolo 11 tisíc lidí. Spolu s řádem minoritů vydává obměsíčník Immaculata a minulou sobotu pořádalo tradiční Maxmiliánovskou pouť na Cvilín u Krnova. „Ve spolupráci s nakladatelstvím Doron se nám také podařilo vydat komiks ‚Maxmilián Kolbe – světec v Osvětimi‘, který jsme na pouti představili,“ uvádí bratr Bohdan Heczko OFMConv. „Za světcem se na stránkách Immaculaty ohlížíme po celý rok,“ dodává.

Předsedkyně Perchinelliová připomíná v rozhovoru pro Vatican News slova, která světec často opakoval: „Nenávist není tvořivá síla, tou je jen láska.“ Podle ní je tato výzva mimořádně aktuální i dnes. „Světec nás povzbuzuje i v boji proti hladu, který postihuje miliony lidí,“ zdůrazňuje. „Otec Kolbe nám může také hodně nabídnout, když procházíme těžkými časy pandemie. Na tuto dobu totiž můžeme pohlížet jako na zlomový okamžik, který se má stát inspirací ke změně k lepšímu, k nástupu nových cest, zejména pro mladé lidi,“ zamýšlí se Perchinelliová.