17. 8. 2021
|Dvě mimořádné postavy české kultury první poloviny 20. století připomene jihočeský Chýnov cyklem nedělních koncertů a doprovodným programem.
V roce 1941, tedy právě před 80 lety, zemřel slavný chýnovský rodák – symbolistický sochař František Bílek. Sedmdesát let pak letos uběhlo od smrti Bílkova přítele, hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera. Chýnovská farnost k připomenutí těchto výročí pořádá ve spolupráci s Mezinárodní společností J. B. Foerstera festival vážné hudby, kde vystoupí přední tuzemští interpreti.
„Když si František Bílek v Chýnově postavil vlastní ateliér, zamýšlel vytvořit zde tvůrčí dílnu, kde by umělci společně pracovali a vzájemně se inspirovali. Asi nejbližším Bílkovým spolupracovníkem se stal výtvarník Viktor Foerster, jehož prostřednictvím zval k návštěvě Chýnova Bílek i jeho bratra Josefa Bohuslava. V tom pobyt v Chýnově zanechal nesmazatelnou stopu. Naopak František Bílek, hudebně citlivý a vnímavý člověk, byl okouzlen Foersterovou tvorbou a sám některá jeho díla se svou manželkou a sourozenci při domácím muzicírování interpretoval,“ přiblížila za pořadatele Alena Strašrybková.
V neděli 22. srpna v 17 hodin festival zahájí v chýnovském kostele Nejsvětější Trojice výběr z vokální a varhanní Foersterovy tvorby, doplněný skladbami jiného letošního jubilanta Antonína Dvořáka (8. září uplyne 180 let od jeho narození). Zazpívá mezzosopranistka Olga Černá, která je též předsedkyní foersterovské společnosti, a za varhany usedne regenschori baziliky v Praze-Strahově Vladimír Roubal. Na následující neděli 29. srpna je na 11. hodinu připraveno hudební matiné právě do prostor Bílkova ateliéru, kde vystoupí soubor studentů a absolventů pražské konzervatoře Cello ansámbl sv. Cecilie. Foersterův „Dechový kvintet op. 95“ přednese 5. září od 17 hodin opět v chýnovském kostele Belfi ato Quintet – komorní dechový soubor s patnáctiletou tradicí tvořený absolventy pražské Akademie múzických umění. 12. září v kostele sv. Petra a Pavla v sousedním Hartvíkově zazpívá od 11 hodin výběr novodobé duchovní hudby smíšený Pěvecký sbor Lumen z Pacova pod vedením Petra Koronthályho.
Závěrečnému koncertu v neděli 19. září pak bude předcházet komentovaná prohlídka chýnovského hřbitova, pro který František Bílek vytvořil řadu náhrobků. U jeho monumentální plastiky „Modlitba nad hroby“, která označuje místo, kde je pochován sám umělec, pak zazpívá od 18 hodin mužský pěvecký sbor Novocantus z Nového Města nad Metují. Po dobu trvání festivalu bude na farní zahradě v Chýnově k zhlédnutí panelová výstava o životě a díle J. B. Foerstera, za kterou rovněž stojí pěvkyně Olga Černá. Foerster, někdejší regenschori pražských chrámů sv. Vojtěcha a Panny Marie Sněžné, byl vedle operních či orchestrálních děl autorem duchovních skladeb včetně vokálněinstrumentálního Stabat Mater z roku 1892 nebo několika mší včetně mše Glagolské a také mnoha duchovních písní. Každý ze čtrnácti panelů otevírá fotografie jednoho ze zastavení křížové cesty, které František Bílek – sám člen československé husitské církve – vytvořil pro chrám sv. Bartoloměje v Kolíně. Jádrem výstavy je poukaz na hluboké umělecké i duchovní souznění obou těchto výjimečných osobností.
Hudební festival k poctě F. Bílka a J. B. Foerstera. Chýnov a Hartvíkov, 22. 8. – 17. 9. 2021, vstupné dobrovolné