10.–16. srpna 2021
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Protilék na zapomnění

10. 8. 2021

|
Tisk
|

Vatikánská apoštolská knihovna a archiv jsou další z řady institucí, které slouží papežovu poslání.

Ticho, které se stává pamětí, pokladnice vědění, touha po nekonečnu. Tím vším dýchá Vatikánská apoštolská knihovna a stejnojmenný archiv – instituce, které respektují starobylé svědectví církevní tradice, jak vysvětluje kardinál José Tolentino de Mendonça, archivář a bibliotekář svaté římské církve.

„Začnu obrazem, který se mi vryl do mysli, když jsem mnohdy provázel badatele vatikánským archivem a knihovnou. Když vstupují do jejich prostor a obdivují rozsah i kvalitu dědictví, nedostává se jim slov. Jejich mlčení se podobá onomu chvění, které v Pascalovi vyvolávala myšlenka na nekonečno,“ přibližuje kardinál Tolentino. Kdo chce pochopit poslání těchto institucí, má se podle něj zaměřit na „ústřední postavení paměti v životě církve, která své bytí zakládá na dějinné a svátostné památce Ježíšových gest a slov. Knihovna a archiv jsou protilékem na zapomnění.“ Jedním ze základních úkolů Apoštolské knihovny je uchovávání nejstarších svědectví z rukopisné tradice Písma. „Už to by stačilo, aby byla považována za srdce církve. Jak ale připomněl papež František, v papežské knihovně se stékají dvě veliké řeky – slovo Boží a slovo lidské. Zblízka se zde dotýkáme toho, co znamená katolicita,“ popisuje kardinál Tolentino. Co si představit konkrétně? „Petrovi nástupci katolicitu prožívali jako všezahrnující objetí všeho lidského tím, že doceňovali všechny kultury a formy vyjádření. Tak se budovala tato velkolepá zásobárna lidského myšlení, která protíná všechna staletí,“ vypráví bibliotekář.

Tutéž univerzalitu podle něj zrcadlí dokumenty Apoštolského archivu: „Jsou jakýmsi pokračováním knihy Skutků apoštolů, protože vyprávějí o křesťanství v průběhu času a o tom, jak Duch Svatý vede církev. Apoštolská knihovna i archiv jsou tedy nedílnou součástí nástrojů, které jsou nezbytné k výkonu petrovské služby a řízení církve.“

Knihovna nyní postupně digitalizuje své dokumenty včetně rukopisů. Oddělení knihovny, instituce věnované konzervaci a bádání, a archivu, který sdílí své bohatství s vědci z celého světa, spadá až do roku 1600 a pontifikátu papeže Pavla V.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou