3.–9. srpna 2021

V Brně o odpuštění a pravdě

3. 8. 2021

Společná česko-německá mše svatá zakončila v neděli sedmidenní festival Meeting Brno. Ten měl motto „Pravda vítězí“.

Na programu byly debaty, které připomněly osobnosti kardinála Berana i Arnošta Lustiga, výstavy, divadlo i filmy. Slovo dostala i přímá účastnice poválečného odsunu německých obyvatel z Brna Helena Mezlová. „S prezidentkou festivalu Marií Viktorií Kopeckou jsme moderovali tři besedy. Aniž bychom to plánovali, velmi silně se všemi večery prolínal motiv doprovázení umírajících a smrti,“ upozornil viceprezident festivalu David Macek. Ať už to bylo při setkání s dcerou spisovatele Arnošta Lustiga Evou a jeho přítelem Karlem Hvížďalou, který vzpomínal, jak spisovatel prožíval poslední dny života. Nebo při večeru s Magdou Vašáryovou, která do Brna přijela pouhých deset dnů po smrti svého manžela, herce Milana Lasici. V rámci večera přečetla dopis Marie Kudeříkové ze Vnorov, který napsala na rozloučenou z cely smrti před svou popravou nacisty.

Motto „Pravda vítězí“ bylo letos zvoleno i jako vzpomínka na bývalého prezidenta Václava Havla, jemuž byla věnována putovní výstava Moc bezmocných. Organizátoři se při tvorbě programu nezaměřili jen na minulost. Z toho důvodu dostali letos prostor také zástupci Běloruska či hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, který hovořil o živelné katastrofě z konce června na jižní Moravě. V předvečer tradiční Pouti smíření se sešli její účastníci v Kounicových kolejích. Právě zde gestapo za války mučilo a popravovalo česky mluvící Brňany a od května do září roku 1945 zde bez soudu stejně trpěli náhodně vybraní němečtí sousedé. Mezi přítomnými byl i kanovník Uwe Scharfenecker z diecéze Rottenburg-Stuttgart. O den později požehnal v Pohořelicích účastníkům Pouti smíření a v neděli byl hlavním celebrantem česko-německé mše svaté v kostele sv. Jakuba. „Při této příležitosti jsem pozval české věřící na německé Katolické dny, které se od 25. do 29. dubna 2022 uskuteční ve Stuttgartu,“ řekl Uwe Scharfenecker.