3.–9. srpna 2021

Jak se hledá biskup

3. 8. 2021

Během prázdnin portál Vatican News přibližuje, jak vlastně funguje Vatikán. Představí postupně některé instituce, tentokrát Kongregaci pro biskupy.

Jejím mnohaletým prefektem je kardinál Marc Ouellet. Tento úřad má značnou odpovědnost – vyhledává následovníky apoštolů. Podle papeže Františka „Kongregace pro biskupy existuje proto, aby zaručila, že jména vybraných biskupů jako první vyslovil Pán“.

Jak dostát tomuto poslání, popisuje kardinál Ouellet: „Úkol, který církev svěřila tomuto úřadu, je napomáhat Svatému otci v rozhodování. Naší úlohou je tedy předchozí rozlišování, což je veliká práce, kterou mohu vystihnout pomocí tří sloves: modlit se, radit se, ověřovat.“ Ostatně uprostřed kanceláří tohoto úřadu se nachází kaple s Nejsvětější svátostí. „Kdykoli procházíme chodbou, střetáváme se s touto tajemnou Přítomností, k níž vztahujeme veškerou svou činnost. Konzultace s Božím lidem, apoštolskými nuncii a členy plenárního shromáždění jsou pak vrcholným bodem přípravné fáze,“ pokračuje pro Vatican News kardinál.

Zpráva putuje na papežův stůl a nastává prověřování, zda mají vybraní lidé požadované vlastnosti. Na tom spolupracuje několik subjektů. „Metropolitní biskupové každé tři roky vyplňují listinu ‚de promovendis‘ – seznam kněží, kteří se jeví vhodní pro biskupský úřad. Kandidatury pečlivě a důvěrně zvažuje nunciatura pomocí konzultací s Božím lidem,“ předesílá kardinál Ouellet. Výběr nunciatura předává Svatému stolci. „Ten prostřednictvím naší kongregace posuzuje kandidáty a za pomoci plenárního shromáždění, které nyní tvoří 23 biskupů a kardinálů z celého světa, dospívá k závěrečnému hodnocení,“ dodává. Rozhodnutí je pak na papeži.

Jak se vyvarovat chyb ve výběru? A co rozhoduje – lidské vlohy, duchovní nadání či schopnost řídit diecézi? Prefekt odpovídá: „Církev nepotřebuje společenské kariéristy, lidi vyhledávající první místa, nýbrž muže, kteří chtějí upřímně sloužit svým bratrům a ukazovat jim cestu víry a obrácení.“

K nejdůležitějším vlastnostem kandidátů Ouellet řadí mírnost a uměřenost. „Tuto ctnost nelze pojímat jako zdráhavost, vyhýbavost či bázlivost, ale jako rovnováhu mezi úsudkem a činem při výkonu odpovědnosti, která obnáší veliký závazek a žádá si odvahu,“ připomíná kardinál s tím, že ve výběru se odráží i daný pontifikát: „Každý papež obdržel od Ducha Svatého zvláštní náhled na problémy církve a na priority. Papežovi spolupracovníci jsou povoláni, aby si přisvojili jeho zorný úhel, a to v duchu víry, nikoli vypočítavosti.“