3. 8. 2021
|Minulý víkend prožilo Opočno poutní slavnost Porciunkule, která patří k velké tradici kraje pod Orlickými horami. V něčem však byla slavnost jiná. Opočenská farnost má totiž po letech opět svého duchovního správce.
„Moc mě potěšilo hned na uvítanou, že na městském plakátu byly informace o duchovním programu: časy bohoslužeb a jejich celebranti. Moc si toho cením,“ pochválil P. Filip Foltán důstojné zařazení bohoslužeb františkánského svátku k městským slavnostem. Porciunkuli tu prožil vůbec poprvé.
Od roku 2008 nebyla farnost v Opočně obsazena knězem a duchovní správa spadala pod Dobrušku. S tím nyní souvisí i revitalizace celého farního areálu, včetně fary. „Mí předchůdci zde byli v důchodovém věku, skromní a nenároční a spoustu věcí zkrátka neřešili. A jak zůstala fara po posledním děkanovi v roce 2008 opuštěná, začala chátrat. Na podzim začneme s jejím stavebně–historickým průzkumem a v příštím roce připravíme projekt, který by byl rozfázován na jednotlivé části domu,“ nastínil situaci opočenský kněz a dodal, že největším oříškem k opravě bude secesní děkanský sál, který je plně malovaný s portréty významných opočenských děkanů. „Musíme také zjistit, proč společná zeď se zámkem praská, zda se jedná pouze o vliv ztrouchnivělých trámů anebo o větší statickou poruchu. V červenci, kdy jsem vylepil cedulku Stavba povolena, nás čekalo několik brigád a bourací práce,“ přiblížil začátek prací P. Foltán. Nyní čekají na brigádníky shnilé podlahy a teprve pak mohou nastoupit k průzkumu archeologové a s pracemi začít zedníci a instalatéři. „Potěšilo mě, že se zapojili chlapi nepokřtění nebo lidé z vesnice, která je filiálkou opočenské farnosti. Moc si toho vážím. Je to pro mě krásná zkušenost a potvrzení, že být obyčejným chlapem je větší díl evangelizace než chodit v klerice,“ říká kněz.
Vedle rekonstrukce fary a tzv. kaplanky, kde dříve bydleli kaplani, stojí farnost v Opočně před dokončením oprav varhan v děkanském kostele Nejsvětější Trojice. „V únoru byla ukončena veřejná sbírka a spolu s financemi Ministerstva kultury a Města Opočno budou uhrazeny jejich opravy. Varhany se vrací do doby, kdy je rychnovský varhanář Amadeus Hanisch převezl do klášterního kostela a zanechal jim barokní lesk. Takže bude zachována dispozice varhan, částečně se půjde zpět do období baroka. Kromě doprovázení při bohoslužbách to bude i krásný koncertní nástroj,“ těší se P. Foltán, který s vděčností vzpomíná, jak byl místními v Opočně přijat: „Farní komunita není velká, ale viděl jsem radost z toho, že se na faře opět svítí, potkával jsem srdečnost, která je pro Orlické hory a v podhůří Krkonoš specifická. Díky jejich prvotní péči, co se týče praktických každodenních věcí či pomoci na faře, jsem se v Opočně ihned cítil jako doma.“