27. července–2. srpna 2021
Aktuální
vydání
19
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Via Czechia provede 42 poutními místy

27. 7. 2021

|
Tisk
|

Pandemická situace ani letos neumožní splnit si všechny zahraniční poutnické sny. Množství poutních míst je však na dosah i v tuzemsku díky projektu Via Czechia.

image:Image Podél hranic Česka, po místech známých i skrytých, provází Via Czechia. Snímek archiv Jana Hocka
Podél hranic Česka, po místech známých i skrytých, provází Via Czechia. Snímek archiv Jana Hocka

„Vytvoření stezek jsem nosil v hlavě delší dobu. Vážně jsem se dal do práce na podzim 2019 a v terénu jsem pak byl skoro celý loňský rok,“ přibližuje Jan Hocek, biolog, tělocvikář, cestovatel, průvodce a fotograf, jak vymyslel unikátní projekt Via Czechia. Jde o dvě nejdelší a nejodvážněji vedené dálkové trasy podél hranic Česka (viz snímek). Obě trasy podrobně mapuje ve dvou dílech publikací Via Czechia – Severní stezka a Jižní stezka (Euromedia 2021), které fotograficky také doprovází.

Obě vedou převážně přírodou, překračují nejvyšší vrcholy hor a směřují k hlavním zajímavostem jednotlivých oblastí. Každá má okolo 1050 až 1080 km, což představuje asi šest či sedm týdnů pěšího putování nebo dva až tři týdny na kole a v zimě je lze zdolat na běžkách. Každá etapa tras Via Czechia končí v místě vhodném pro nocleh pod střechou, u poloviny cílových bodů navíc ještě najdete kemp nebo tábořiště. Hocek má raději místa odlehlejší, která jsou pro něj i fotograficky atraktivní – v Jeseníkách, Krkonoších, Pálavských vrších či na Šumavě. I proto ve svých průvodcích uvádí, kde lze doplnit vodu nebo se občerstvit.

Cestou lze navštívit až 42 poutních míst – z těch nejznámějších třeba Neratov, Broumov či Králíky – ale i skromné kapličky, studánky nebo skalní výklenky (seznam poutních míst je i na viaczechia.cz). „Pro mě je každé takové místo unikátní. Vnímám je komplexně, neumím si z nich vybrat,“ zamýšlí se Hocek. „Přestože nejsem věřící, znamenají pro mě taková místa důvod k zastavení – lidé je budovali na určitých místech vždy z nějakého důvodu a ten se snažím pochopit,“ dodává a zdůrazňuje, že putování rozhodně není jen sportovní výkon, turistika nebo „cesta za atrakcemi“. Sám navštívil na 80 zemí světa od Grónska po Antarktidu a prošel většinu velkých světových treků na všech kontinentech.

Podobně zajímavá je poměrně mladá poutní stezka Via Sacra, která prochází kromě Slezska a severních Čech i Polskem a Německem. Jejími zastaveními jsou například rumburská loreta, Jablonné v Podještědí, Liberec nebo bývalý klášter v Hejnicích. „Cílem myšlenky bylo propojit a zviditelnit sakrální dědictví Saska, Dolního Slezska a severních Čech. Důležitá je pro nás samozřejmě i jako podpora turistického ruchu. Díky pravidelné spolupráci a setkávání se jednotlivá zastavení navzájem obohacují,“ vyjmenovává ředitel vzdělávacího, konferenčního a poutního domu v Hejnicích Jan Heinzl. „Via Sacra je pro nás symbolem sjednocené Evropy,“ dodává. (puč)

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou