Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Diecéze|Litoměřická|Dobrovolníci zachraňují zbytky kostela

Dobrovolníci zachraňují zbytky kostela

27. 7. 2021

Tisk

Ve Valkeřicích na Děčínsku formálně existuje farnost, ale kostel už zde nenajdete. Místní na něj ale nezapomněli a snaží se zachovat to, co z něj zbylo.

image:Image Dobrovolníci zachraňují zbytky kostela
Dnes je třeba valkeřický kostel namáhavě hledat. Snímek Tomáš Efler

V severočeských Valkeřicích se skupina dobrovolníků pustila do odhalování zbytků kostela sv. Barbory. Práce jsou to ale obtížné, protože z dřívější chlouby obce zbyly pouze fragmenty, a to z většiny zakryté metrovou navážkou půdy a kamení. „Ve Valkeřicích začalo vše zvědavostí, jestli najdeme základy zbořeného kostela, podobně jako v jiných obcích v Česku,“ uvedl materiální správce farnosti Srbská Kamenice a přilehlých obvodů Marcel Hrubý.

Barokní kostel sv. Barbory byl posvěcen v roce 1728 a ve Valkeřicích stál ještě před méně než půl stoletím. Ačkoli se jednalo o vesnický kostel, rozhodně nelze říci, že by nebyl umělecky hodnotný. V polovině sedmdesátých let ale na Děčínsku probíhalo ideologicky motivované tažení proti kostelům v mnohdy vylidněných obcích, kterému padlo za oběť nemálo starých chrámů. Ten valkeřický podlehl demolici v roce 1975, spolu s ním se zničily třeba také barokní varhany z dílen Tobiase Flecka. Zachoval se krucifix od Matyáše Bernarda Brauna i řada soch a částí sloupů. Stejně tak zkázu přečkal i oltářní obraz, který je součástí inventáře kostela sv. Anny v Jedlce.

Zanedbané místo

Na pracích se podílí i architekt a historik Tomáš Efler z pražského ČVUT, který žije v nedalekých Merbolticích. „Valkeřice mají stále svou farnost, přestože zde kostel už neexistuje, fara je v soukromém vlastnictví, počet aktivních křesťanů je pravděpodobně velmi malý a církevní akce se tu prakticky téměř nekonají, což je ostatně pro řadu vesnic v bývalých Sudetech typické,“ konstatuje architekt. Přesto se v obci a okolí našli dobrovolníci, a to nejen z řad věřících, kteří už nejednou vzali lopaty a další nástroje do ruky a pustili se do odhazování hlíny. Další brigádu iniciátoři plánují na 31. července.

„Místo je dlouhodobě zanedbané, zarostlé a zapomenuté. Záměrem je připomenout existenci bývalého kostela a postupně odkrýt relikty základů a zajistit je či dozdít nad úroveň terénu. A pokud možno výhledově celý areál pietně upravit do podoby venkovního sakrálního prostoru, který by připomenul bohatou duchovní a kulturní minulost místa a obce,“ vysvětluje Efler. „Pokud se to povede, mohl by být bývalý kostel místem pro setkávání,“ doufá architekt. Že by se bývalý kostel opět mohl stát něčím takovým, plánuje i Marcel Hrubý. „V první fázi bychom upravili areál jako pietní místo, s dostavěnými základy do zhruba půl metru a s oltářem na slavení příležitostných bohoslužeb,“ vysvětluje dlouholetý administrátor in materialibus. „Základy kostela byly podobně odhaleny třeba v Prášilech na Šumavě či v Patokryjích u Mostu. Na původním místě kostela je oltář pro slavení mše sv. také v Měcholupech u Žatce,“ přidává Hrubý úspěšné příklady z dalších koutů země s podobným osudem.

Místní se zapojují

Pro Hrubého se obnova kostelů stala takřka životním posláním. Na svém kontě má už řadu úspěchů, přičemž některé chrámy se mu s pomocí spolupracovníků a mnoha dobrovolníků podařilo opravit doslova z ruin. „Zdá se, že pokud je někdo hybným motorem a iniciátorem, přidají se i další. Těší mě, že ani pro místní či chalupáře, kteří mají k obci někdy možná vřelejší vztah, nejsou tyto aktivity nezajímavé, ba naopak, rádi přidají ruku k dobrému dílu. Naše snažení podporuje také obec Valkeřice a je ochotná se podílet na celé akci,“ pochvaluje si spolupráci.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou