29. června–5. července 2021

28. 6. 2021

CHALKEDONSKÉHO PATRIARCHU EMMANUELA přijal papež v pondělí před svátkem sv. Petra a Pavla, kdy budou společně slavit mši svatou. Delegace zastupovala konstantinopolského ekumenického patriarchu Bartoloměje, který se tradiční návštěvy Vatikánu nemohl zúčastnit. „Je to znamení společenství – opravdového, ačkoliv ještě ne plného,“ komentoval každoroční setkání papež.

SBÍRKA SVATOPETRSKÝ HALÉŘ, z níž se financuje papežova služba církvi ve světě, charitativní aktivity a též chod kurie, se konala od neděle 27. června do úterního svátku Petra a Pavla. Starobylá sbírka, jejíž kořeny sahají do 8. století, probíhá dále také na internetu (obolodisanpietro.va). Od letoška je sbírka pod kontrolou vatikánského Ekonomického sekretariátu. V Česku se koná obvykle ve svátek Stolce sv. Petra (22. února).

SEKRETÁŘEM PAPEŽSKÉ KOMISE NA OCHRANU NEZLETILÝCH se stal anglický oblát P. Andrew Small (53). Nahradil Mons. Roberta Olivera, který se po osmi letech služby ve Vatikánu vrací do bostonské arcidiecéze. „Je to jasné znamení, že se komise posouvá do nové fáze. Je potřeba rozšířit okruh ochrany (před zneužíváním v církvi) o zranitelné osoby a roste potřeba, aby církevní vedení neslo odpovědnost,“ uvedl P. Small.

„SOUSTAVNĚ SE SNAŽÍŠ NAPODOBOVAT BOŽÍ STYL. Jsi knězem pro všechny, jako je Bůh Otcem všech,“ napsal papež v dopise P. Jamesi Martinovi SJ (60), který pastoračně pečuje o lidi z LGBTQ+ komunity, u příležitosti jeho webináře pro tisíc lidí na téma pastorace sexuálních menšin. Amerického jezuitu, který vede magazín America a působí jako poradce vatikánského Úřadu pro komunikaci, Svatý otec podpořil, aby ve své práci pokračoval navzdory útokům některých představitelů církve.

NORMY PRO RANNÍ SOUKROMÉ MŠE SVATÉ ve Svatopetrské bazilice zavedl arcikněz chrámu, kardinál Mauro Gambetti OFM. Zdůraznil, že „liturgické služby nejsou soukromými funkcemi“ a že „je pro kněze více než vhodné koncelebrovat“. Doplnil tím březnové instrukce Státního sekretariátu, které individuální mše svaté u oltářů baziliky zakázaly a způsobily tím i kontroverze. Nyní arcikněz duchovním omezuje slavení soukromých mší sv. jen od 7 do 9 hodin ráno, výjimkou je slavení ke cti vybraných světců, doprovázení poutnických skupin nebo slavení v předkoncilním ritu. (vaticannews,