29. června–5. července 2021
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Babičkám a dědečkům

28. 6. 2021

|
Tisk
|

První Světový den prarodičů a starých lidí oslavíme z podnětu papeže Františka 25. července. Svatý otec k němu minulý týden vydal videoposelství.

Mottem světového dne, který budeme slavit v blízkosti svátku Ježíšových prarodičů Jáchyma a Anny, je „Já jsem s tebou po všechny dny“ (srov. Mt 28,20).

„To je Pánův příslib, který dal učedníkům před vystoupením na nebesa a který dnes opakuje také tobě, drahý dědečku a drahá babičko. Celá církev je ti, nám, nablízku – má o tebe starost, má tě ráda a nechce tě nechat o samotě!“ ujišťuje papež ve videoposelství, v němž se staví po bok nejstarší generaci. Ostatně, papežem se stal ve svých 76 letech a nyní je mu 84. Slova „babička“ a „dědeček“ navíc podle latinskoamerického zvyku vztahuje na lidi pokročilého věku obecně – vysvětluje Vatican News.

Podnětem k vyhlášení dne byla pandemie, která na staré lidi tvrdě dopadla – onemocněním, odchodem nejbližších nebo izolací. „I tehdy, když se všechno zdá být temné, nám Pán nepřestává posílat anděly, aby nás těšili v naší osamělosti,“ ujišťuje Svatý otec a dodává: „Někdy budou mít tvář vnoučat, jindy dlouholetých přátel nebo těch, které jsme poznali právě v této těžké chvíli. Naučili jsme se, jak důležité jsou návštěvy a objetí. Velmi mě rmoutí, že na některých místech ještě nejsou možné!“

Papež také hned dvakrát opakuje, co je úkolem všech starších lidí: „Střežit kořeny, předávat víru mladým a pečovat o nejmenší. Nezáleží na tom, kolik je ti let, zda pracuješ či nikoli, zda jsi zůstal sám, nebo máš rodinu, kdy ses stal prarodičem, zda jsi samostatný, nebo potřebuješ pomoc – neexistuje žádný důchodový věk, kdy by se odcházelo od úkolu hlásat evangelium.“ A v té souvislosti František připomíná tři „pilíře“, jejichž obnova ve společnosti přísluší nejstarší generaci: sny, paměť a modlitba.

Možnost odpustků

U příležitosti dne prarodičů lze dokonce získat plnomocné odpustky pro sebe a duše v očistci. Udělují se za obvyklých podmínek (svátost smíření, eucharistie a modlitba na úmysl papeže). Ti, kteří z vážných důvodů nemohou své domovy opustit, se mohou účastnit mší svatých i online. Podle Apoštolské penitenciárie (přezdívané vatikánský „tribunál milosrdenství“, protože se zabývá odpouštěním hříchů) postačí i návštěva nebo virtuální kontakt se starými, nemocnými nebo lidmi v obtížné situaci.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou