15.–21. června 2021

Kardinál Pell slaví 80 let

14. 6. 2021

Italským vydáním svého „Vězeňského deníku“ a rozhovorem s Vatikánským rozhlasem oslavil kardinál George Pell ve své rodné Austrálii 80. narozeniny. V budoucnu tak již nebude volit příštího papeže. Někdejší prefekt Ekonomického sekretariátu Svatého stolce byl v březnu 2019 odsouzen nižšími australskými soudy za údajné zneužití nezletilých chlapců a strávil 404 dní ve vězení, než jej pro chybějící důkazy osvobodil nejvyšší soud.

Vězení podle Pella „prověřilo“ jeho víru i schopnost odpustit. Zde také sepsal svůj deník, poprvé vydaný roku 2020. „Moje vlastní zkušenost ukázala, jak velmi nám pomáhá učení církve, modlitba, hledání Boží milosti – především když pochopíme, že osobní utrpení může sloužit něčemu daleko většímu, že je můžeme spojit s Ježíšovým utrpením,“ řekl Pell.

Podle deníku La Croix 4. června vyměřily australské soudy pokutu v celkové výši 1,1 milionu australských dolarů (takřka 18 milionů korun) dvanácti tamním médiím, že nerespektovala soudně nařízené embargo během Pellova procesu a s argumentem „veřejného zájmu“ o něm informovala, a to i silně neobjektivním a zavádějícím způsobem.