15.–21. června 2021

Kardinál Marx zůstává

14. 6. 2021

Kardinál Reinhard Marx nadále povede mnichovsko-freisinskou diecézi. Rezignaci, kterou sedmašedesátiletý arcibiskup nabídl papeži koncem května (viz KT 24), František osobním španělsky psaným listem odmítl.

Dopis zveřejnil Svatý stolec ve čtvrtek 10. června. „Děkuji ti za tvou křesťanskou odvahu, která se nebojí pokořit tváří v tvář skutečnosti hříchu,“ napsal papež v návaznosti na to, že Marx svou rezignaci zdůvodnil jako gesto přijetí spoluzodpovědnosti za skandál zneužívání v církvi v Německu. „Souhlasím s tebou,“ pokračoval Svatý otec, „když označuješ za katastrofu smutný příběh zneužívání i způsob, jak se k němu církev donedávna stavěla. Celá církev je kvůli zneužívání v krizi a nehne se z místa, dokud si tuto krizi nepřipustí.“ Svatý otec též ocenil Marxovo přání věnovat se v budoucnu nápravě křivd. „A toto je moje odpověď, drahý bratře: Pokračuj, jak navrhuješ, ale jako arcibiskup mnichovsko-freisinský. A pokud jsi v pokušení myslet si, že ti římský biskup nerozumí, vzpomeň si, co cítil Petr před Pánem, když i on jemu ‚předložil rezignaci‘, a poslechni si odpověď: ‚Pas mé ovce‘,“ uzavřel papež.

Kardinál Marx tak rychlou odpověď ani její obsah nečekal, avšak přijímá ji „v duchu poslušnosti“, jak uvedl pro Vatican News. Se spolupracovníky chce nyní uvažovat, jak vést arcidiecézi k nápravě.

Jeho setrvání v úřadu podpořili mj. rakouský teolog P. Paul Zulehner a Mons. Tomáš Halík. Uvítal jej také předseda Německé biskupské konference Georg Bätzing nebo hlava Centrálního výboru německých katolíků (ZdK) Thomas Sternberg. Ten Františkovo rozhodnutí podle svých slov pro deník Rheinischer Post chápe jako důkaz, že „údajná nespokojenost se synodální cestou v Německu neodpovídá mnohovrstevné realitě“. Právě Marx spolu se Sternbergem stáli u začátku synodální cesty v roce 2019. Například zástupci obětí zneužívání ze sdružení Eckiger Tisch (Hranatý stůl) však Františkovo rozhodnutí na svém webu www.eckiger-tisch.de zkritizovali s tím, že papež prý relativizuje společnou odpovědnost biskupů a dostatečně nenaslouchá obětem.