15.–21. června 2021

Papež se rozdělil o evropský sen

14. 6. 2021

Pátečním setkáním s papežem Františkem završili představitelé Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) zasedání v Římě. Účastnil se i její místopředseda, královéhradecký biskup Jan Vokál.

image:Image O svém „evropském snu“ mluvil papež František se zástupci COMECE (biskup Jan Vokál druhý zprava). „Svatý otec je přítelem Evropy a velmi dobře ji zná. V Bruselu je vysoce ceněn, všichni mluví o Laudato si‘ a Fratelli tutti,“ říká kardinál Jean-Claude Hollerich (třetí zleva).
O svém „evropském snu“ mluvil papež František se zástupci COMECE (biskup Jan Vokál druhý zprava). „Svatý otec je přítelem Evropy a velmi dobře ji zná. V Bruselu je vysoce ceněn, všichni mluví o Laudato si‘ a Fratelli tutti,“ říká kardinál Jean-Claude Hollerich (třetí zleva). Snímek ČTK

Svatý otec s hosty sdílel svůj „evropský sen“, jak popsal pro královéhradecký diecézní web biskup Vokál. „Křesťané by podle papeže Františka měli být jednoznačně viditelní ve světě a ve veřejném dění a ukazovat na příkladu vlastního života, jak je křesťanství přitažlivé. Máme sloužit, pečovat o lidi ve všech směrech a všech oborech, neuzavírat se před světem a jasně se vyjadřovat ke společenským i právním otázkám, a k lidským právům především,“ tlumočil biskup.

Co se týká lidských práv, papež podle Vokála vyslovil znepokojení nad populistickými snahami je rozvolnit – například uzákonit v členských státech „právo na potrat“ či školní výuku genderových teorií. František též zástupce COMECE vyzval, aby navzájem více spolupracovali, zvláště se svými nejbližšími sousedy – pak totiž bude hlas církve silněji slyšet i při vytváření evropského práva.

Stejně důrazně poté papež hovořil s delegáty o migraci. „Evropa nestojí před otázkou, zda migrace bude, či nebude, ale jakým způsobem migranty začlení,“ zdůraznil biskup Vokál. Předseda COMECE, kardinál Jean-Claude Hollerich pro Vatican News zmínil lucemburskou praxi přijímání uprchlíků za pomoci tamní církve a doplnil: „Začlenění je možné. Pandemie by nás měla naučit, že bez sociálních kontaktů se zmenšuje naše lidskost. A před dveřmi Evropy máme lidi skutečně oddělené od všeho.“

A další místopředseda COMECE, německý biskup essenský Franz-Josef Overbeck shrnul: „Církev by měla říci: udělejte vše pro to, aby lidé mohli zůstat ve svých domovech. Ale co dělat tváří v tvář Středozemnímu moři, které se stalo největším evropským hřbitovem? Migrace je otázkou, která tu zůstane – ne na dva tři roky, ale možná i na sto let. Tady se mění celý svět,“ poznamenal. COMECE od roku 1980 sdružuje evropské biskupy, aby sledovali unijní politiku z hlediska učení církve a pomáhali ji formovat v duchu křesťanství.