14. 6. 2021
|Po trasách vedoucích přes církevní pozemky se lidem o prázdninách bude putovat snadněji. Arcibiskupské lesy a statky Olomouc spolu s Klubem českých turistů totiž plánují provést revizi značení v lesích silně poškozených kůrovcem.
Cesta od rozcestníku Zlodějské louky v prostoru mezi osadou Rejvíz a Zlatými Horami na Jesenicku se dělí do čtyř směrů. Neztratit na nich směr bude už o prázdninách jednodušší než v posledních letech. Škody, které na turistickém značení v severomoravských lesích způsobila kůrovcová kalamita a nepříznivé povětrnostní vlivy, chce totiž společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL) napravit.
„V lednu roku 2019 jsme s Klubem českých turistů uzavřeli memorandum o spolupráci, kde jsme se zavázali k podpoře turistického značení v námi spravovaných lesích. Tato spolupráce funguje na velmi dobré úrovni, proto jsme se dohodli na celkové revizi značek: lesníci zkontrolují stav značení na svých úsecích a stejnou kontrolu provedou také značkaři z Klubu českých turistů. Po srovnání získaných informací můžeme naplánovat strategii obnovy značek tak, aby už o letošních letních prázdninách nemuseli návštěvníci bloudit mimo vyznačené stezky,“ vysvětluje správní ředitel ALSOL Josef Kundrát.
Velké množství stromů s turistickými značkami bylo třeba odstranit kvůli kůrovci a porost poničily také větrné smrště. „Spousta míst se velmi změnila, a ačkoliv jsme vysadili stromy nové, mnoho orientačních bodů pro turisty chybí,“ shrnul Kundrát. Revize značení přitom podle něj pomáhá nejen turistům, ale zpětně i samotným lesníkům. „Při odstraňování kůrovcem napadených stromů se v terénu pohybuje těžká technika. Pohyb turistů po vyznačených stezkách jim zajistí bezpečnost a nám významně ulehčí práci,“ uzavírá.