15.–21. června 2021
Aktuální
vydání
03
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Prožíváme klid před bouří

14. 6. 2021

|
Tisk
|

KOMENTÁŘ Pavla Šejnohy - Ekonomických důsledků pandemie se jen tak nezbavíme. Přibrzděné hospodářství tvrdě dopadá na ty nejslabší a do úzkých se za poslední rok dostali i lidé, kteří finanční problémy dříve řešit nemuseli.

image:Image
© Jan Hrubý

Zažíváme (snad trvalý) ústup pandemie. S finančními důsledky omezení, kterým jsme byli vystaveni od loňského března, se však naše společnost bude vypořádávat nejméně několik let. Minulá finanční krize v roce 2008 dopadla na životy lidí až s odstupem dvou a více let. U té nastupující očekáváme obdobný vývoj.

Nyní jsou stále ještě v platnosti ochranná opatření na podporu zadlužených osob. Například do konce června 2021 platí omezení exekucí – zabavování věcí v domácnosti. Aktuální stav tedy připomíná klid před bouří. Řada zadlužených lidí získá odvahu řešit svoji situaci právě až poté, co jim zaklepe na dveře pracovník exekutora. Do té doby u mnoha dlužníků převažuje strach z reakce okolí na zjištění, že se dostali do exekuce.

Většina klientů naší poradny chce svoji dluhovou situaci řešit. Jsou mezi nimi lidé všech stupňů vzdělání, jak nezaměstnaní, tak pracující (v dělnických profesích i na vysoce odborných pozicích). Dluhy se proto můžou týkat každého z nás: prodavače v supermarketu, učitele nebo bankéře. Někdy si člověk za dluhy může sám, v jiných případech jde o souhru nešťastných událostí. Výjimkou nejsou ani situace, ve kterých se poctivý podnikatel dostane do dluhů, protože mu obchodní partneři za odvedenou práci nezaplatí.

Před pandemií s penězi vyšli

Často se nyní setkáváme s tím, že finanční potíže mají lidé, kteří před propuknutím pandemie zvládali s penězi vycházet dobře. Jde zpravidla o lidi, které omezení související s potlačením pandemie zasáhla nejvíce. Typicky jsou to brigádníci v restauracích nebo pracovníci ve výrobě, jejichž zaměstnavatel přišel o zakázky a zkrátil jim pracovní dobu. Samostatnou skupinu tvoří rodiče samoživitelé.

mívají velmi napnutý rozpočet a jakýkoli výpadek příjmů či neočekávaný výdaj pro ně představuje výraznou komplikaci. Právě rodiče samoživitelé využívají hojně brigádní formu práce, která je pružnější ve srovnání s tou klasickou na pracovní poměr.

Předlužení se však nevyhýbá ani lidem bojujícím s pandemií v první linii. V této souvislosti je třeba zmínit i necitlivý přístup soudů v některých případech. Například Vrchní soud v Olomouci na konci května 2021 umožnil plné zabavení covidových odměn zdravotnici v oddlužení (šlo celkem o více než 200 tisíc korun), přestože soud na stejné úrovni soudní soustavy, Vrchní soud v Praze, již dříve vyslovil opačný názor. Jak se asi cítí zdravotní sestra, která má jít na dvanáctihodinovou směnu v ochranném oblečení poté, co nedostane ani korunu z odměn. Doufejme, že praxi v této věci co nejdřív sjednotí Nejvyšší soud.

Určitou naději na snazší překonání obtížné finanční situace řady lidí přináší návrh novely zákona, která se v těchto dnech po připomínkách Senátu vrací zpět do Poslanecké sněmovny. Novela má zavést mimo jiné omezení exekučních srážek covidových odměn zdravotníkům – aby jim zůstala polovina takových odměn.

Co může udělat každý z nás pro podporu takového řešení? Můžeme oslovit poslance z našeho okolí s dotazem, jak se chystají o těchto změnách hlasovat. Je důležité, aby námi zvolení zástupci věděli, že se o jejich činnost zajímáme častěji než jednou za čtyři roky při volbách.

Podporovat, neodsuzovat

Každý z nás má také možnost volby. Pokud zjistíme, že někdo z našeho blízkého okolí se dostal do tíživé situace, můžeme ho podpořit. Vyslechnutí a podporu ocení každý člověk víc než zavržení či odsouzení za chyby, kterých se v životě mohl dopustit. Ostatně chyb se dopouštíme všichni.

I proto je dobré, aby co nejvíce lidí vědělo, že stát financuje služby, které svoji činnost poskytují bezplatně. Například dluhové (občanské) poradny, jež pomáhají lidem vyřešit jejich nepříznivou situaci. Zároveň umožňujeme klientům zvýšit jejich finanční a právní gramotnost. Je to smysluplná činnost, protože člověk bez dluhů je spokojenější, méně často tají své příjmy a odvádí tak více daní. I proto se nakonec společnosti pomoc zadluženým lidem vrátí.

Autor právník a vedoucí Občanské poradny, Charita Moravská Třebová

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou