15.–21. června 2021

Hradecký slunovrat s hudbou i modlitbou

14. 6. 2021

Na kvalitní interprety „inteligentní hudby napříč žánry“, autorská čtení, podnětné debaty i dobré jídlo zve 24. až 26. června festival Hradecký slunovrat. Letos poprvé je součástí programu také bohoslužba.

Letní kolo tohoto rodinného festivalu proběhne na zámku ve slezském Hradci nad Moravicí už poosmé a nabídne na pět desítek koncertů, besed, filmů a dalšího atraktivního programu.

Hudební program zahrnuje kapely i sólisty z tuzemska, Polska, Španělska nebo například z Jamajky – od folku a rocku přes world music po reggae nebo hip hop. Nechybí ani interpreti s explicitně křesťanskou orientací, jako například Roman Hampacher – kytarista, zpěvák a pastor Církve adventistů sedmého dne. Autor nově vydaného alba Bílá vrána byl na festival vybrán jako tip spolupracujícího Radia Proglas. Hudební redaktor Proglasu a přispěvatel KT Milan Tesař vystoupí zase s přednáškou o mezinárodním hudebním žebříčku World Music Charts Europe. Ten sestavují desítky rozhlasových publicistů z 25 zemí Evropy a Tesař tento tým od konce loňského roku vede. Ředitel Radia Proglas Mons. Martin Holík pak na festivalu předá letošní cenu Proglasu Za krásu slova, kterou rádio uděluje folkovým textařům jako ocenění jejich tvorby.

Za festivalovou filmovou nabídkou stojí zase spolupráce s Letní filmovou školou Uherské Hradiště. Ta jako ochutnávku svého letošního programu (ten proběhne od 6. do 12. srpna) přiveze do Hradce mj. oceňovaný polský snímek Jana Komasy Corpus Christi (viz KT 41/2020) o falešném knězi, který však dovede vyvést celou farnost z pasti závisti, ukřivděnosti a lži.

Knihy a setkání s přesahem

Mezi přednášejícími pak vystoupí i osobnosti, které průběžně představujeme na stránkách KT. Přijede Karin Lednická – autorka románu Šikmý kostel (viz KT 29/2020) o dramatických proměnách Karvinska od konce 19. století po nedávnou minulost. Lednická nedávno vydala druhý díl této plánované trilogie. Novinář a autor dvou cestovatelských knižních Výprav (viz KT 15/2021) Jiří Peňás provede zase zajímavými místy Opavy, počínaje kostelem sv. Jana Křtitele, na jehož obnovu loni pořadatelé Hradeckého slunovratu spolu s dalšími osobnosti zorganizovali sbírku a vybrali potřebné prostředky. S účastníky festivalu bude diskutovat také Alena Wagner (Ježková), autorka dvou dílů Tichých srdcí – knižních svědectví o životě v klášteře dnes, dále básnířka a architektka Anna Beata Háblová, televizní reportér a autor knih o izraelsko-palestinském konfliktu Jakub Szántó nebo oblíbení evangeličtí youtubeři Pastoral Brothers. Všichni autoři budou též podepisovat své knihy ve festivalové Knižní zóně. Festival vyvrcholí nedělní mší svatou, kterou bude ve zmíněném opavském kostele sv. Jana Křtitele sloužit vojenský kaplan P. Kamil Vícha.

Podrobný program, nabídka pro děti či informace o vstupenkách s možností jejich zakoupení jsou ještě dále doplňovány na stránkách hradeckyslunovrat.cz.

Hradecký slunovrat.

Zámek Hradec nad Moravicí, 24.–26. 6. 2021