8.–14. června 2021

7. 6. 2021

PO NÁLEZU OSTATKŮ 215 DĚTÍ na pozemku někdejší internátní školy pro domorodce v kanadském Kamloopsu vyjádřili tamní biskupové pohnutí, zděšení a lítost. „Nejhlubší zármutek a upřímnou omluvu“ vyslovil kamloopský biskup Joseph Phuong Nguyen v pastýřském listě, kde ujistil, že diecéze na vyšetřování plně spolupracuje s úřady, stejně jako oba řeholní řády, které školu v letech 1890–1969 vedly. Kanadská biskupská konference v prohlášení přislíbila více „usilovat o uzdravení a usmíření“ s domorodými komunitami. „Respekt k důstojnosti těchto dětí si žádá, aby byla pravda vynesena na světlo,“ dodali biskupové. Podobně se při nedělním Andělu Páně vyjádřil i papež František a ujistil rodiny přeživších o své blízkosti. Systém internátních škol, kde byly převychovávány děti domorodých obyvatel, v Kanadě fungoval od roku 1863 do roku 1998. Úřady takto odebraly na 150 000 dětí z jejich rodin. Kromě mateřského jazyka a domovských zvyků zde žáci vinou zanedbávání a špatného zacházení mnohdy přišli o život – vládní Komise pro pravdu a usmíření, činná od roku 2013, odhaduje až 6000 obětí. Za podíl katolické církve na této genocidě původních obyvatel Kanady se roku 2009 oficiálně omluvil papež Benedikt XVI.

NEJSTARŠÍ KATEDRÁLA V USA OSLAVILA 200 LET od dokončení. Baziliku Nanebevzetí Panny Marie v Baltimore ve státě Maryland postavil v neoklasicistním stylu „otec americké architektury“ Benjamin Henry Latrobe, mj. autor budovy Kapitolu ve Washingtonu DC. Stavba trvala 15 let od roku 1806 a dokončena byla 31. května 1821. Na jejím vzhledu se podílel i tehdejší prezident USA Thomas Jefferson, který navrhl kopuli chrámu. V roce 2006 prošla bazilika první rozsáhlou rekonstrukcí, po zemětřesení v srpnu 2011 si pak vyžádala nové opravy. V říjnu 1995 při své apoštolské cestě do USA navštívil baziliku v Baltimore papež Jan Pavel II.

PÁKISTÁNSKÉ KŘESŤANSKÉ MANŽELE odsouzené za údajné rouhání k smrti osvobodil tamní nejvyšší soud. Shafqat Emmanuel a Shagufta Kausarová z města Gojra západně od Láhauru posílali prý místnímu imámovi sms s protiislámským obsahem a roku 2014 byli odsouzeni nižšími soudy. Osvobozující rozsudek nyní poukázal na nedostatek důkazů. Podle manželů se zprávy na mobilu objevily až po jeho ztrátě, navíc nejsou dostatečně gramotní, aby dokázali sms daného znění napsat. Jejich osvobození v květnu požadoval také Evropský parlament. „Mám radost, že se podařilo dosáhnout propuštění tohoto páru, který patří k nejbezmocnějším lidem v naší společnosti,“ řekl jejich advokát Saiful Malúk. Pákistánský zákon proti rouhání je často zneužíván k vyřizování osobních účtů. Křesťané v této většinově muslimské zemi tvoří asi 1,6 % a patří zpravidla k nejnižší kastě.

PO ZAVRAŽDĚNÉ MISIONÁŘCE POJMENOVALI SOVU dosud neznámého druhu, kterou biologové objevili v amazonském deštném pralese. Vědecké jméno Megascops stangiae (výreček Stangové) připomíná Dorothy Stangovou z kongregace sester Notre Dame de Namur. Americká řeholnice přijela do města Anapu v brazilském státě Pará v roce 1982. Oblast i zdejší obyvatelé byli tehdy zdecimováni bezohledným kácením. Sestra Dorothy neúnavně bojovala proti nespravedlnosti, nelegální těžbě dřeva, ničení pralesa a ožebračování rodin. Vlivní podnikatelé si nakonec roku 2005 objednali její vraždu. Spolusestra Stangové Jane Dwyerová nyní řekla, že se nemůže neusmívat, že je po statečné misionářce pojmenována právě sovička charakteristická hlasitým hvízdáním. „Dorothy byla hlasem chudých lidí. Chodila po úřadech a mluvila, křičela a dožadovala se,“ připomněla sestra. „Doufám, že ty, kdo proti ní tak tvrdě bojovali, opravdu vyburcuje vědomí, že v jejich zemi žije sova, která nosí její jméno,“ dodala řeholnice.