8.–14. června 2021

Na Broumovsku zachraňují unikátní kostely

7. 6. 2021

V sobotu 5. června se konalo několik děkovných bohoslužeb za probíhající rekonstrukci souboru barokních kostelů na Broumovsku, které navrhli Kryštof (otec) a Kilián (syn) Dientzenhoferovi. Místní děkan P. Martin Lanži při té příležitosti popisuje, co už se podařilo opravit.

image:Image Trojí požehnání dostaly o víkendu broumovské kostely. Kardinál Dominik Duka ho udílel ve Vernéřovicích. Na snímku je s P. Martinem Lanžim (vpravo) a benediktinským arciopatem Prokopem Siostrzonkem, který pak žehnal kostelu v Ruprechticích. Třetí požehnání udělil biskup Jan Vokál v děkanském kostele v Broumově. Snímek Veronika Adamová

P. Martin Lanži působí v Broumově od roku 2007 a v prvních letech se mu dařilo získávat na opravy ročně kolem čtyř milionů korun. V roce 2018 ale dostal z Evropské unie na opravy desetkrát tolik: 42 milionů. „Doba byla příhodná a my jsme byli připraveni. Podařilo se poskládat tým spolupracovníků, pomáhají kolegové, dohled zajišťuje kraj, biskupství i ministerstvo kultury,“ vysvětluje. S opravami se už začalo u všech z deseti kostelů broumovské skupiny. Před dvěma lety se podařilo opravit dominantu Broumovska: vernéřovický kostel. Náročná obnova za více než šest milionů korun se oproti původnímu plánu protáhla. „Museli jsme dodržovat původní postupy, používat vápenné malty. Současná podoba by měla barevností odpovídat původní barvě kostela, nejstaršího z broumovské skupiny. Obnovou prošly i věžní sluneční hodiny,“ zmiňuje Martin Lanži.

Také chrám sv. Jakuba Většího v Ruprechticích, který stojí na místě staršího dřevěného kostela, prošel zásadní rekonstrukcí. Opravovala se střecha, okna, fasáda, elektroinstalace a částečně varhany. Celkem za 21 milionů korun. „Díky předchůdci vikáři Zemanovi a architektovi Janu Slavíkovi je dnes opravený božanovský kostel svaté Máří Magdaleny a také kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích,“ vypočítává P. Lanži a zmiňuje rovněž kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují, který ovšem spadá do sousední farnosti. V letech 2017–2019 se podařilo opravit jeho vnější plášť.

Práce nekončí

Další chrámy na větší opravy čekají. Například v kostele Všech svatých v Heřmánkovicích je v plánu výměna střechy a oken, bude třeba též prozkoumat vnitřní stropy a odvodnění. „I s opravou kostela sv. Anny ve Vižňově bychom chtěli být dál – už proto, že je tam opravdu živá katolická komunita. Několik let už ho rekonstruujeme z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury. Celkově jsme ve Vižňově proinvestovali přes šest milionů korun. Hotová je střecha, postupně opravujeme okna,“ doplňuje Lanži.

Významným příspěvkem k záchraně barokních kostelů na Broumovsku je také výstava fotografií Tempus Fugit (Čas plyne), která tento soubor představuje. Vytvořil ji bratr P. Lanžiho, fotograf Dano Veselský. Lidé ji viděli už nejen v Česku, ale také v Bruselu, Paříži, Stockholmu, Chicagu, New Yorku, Ottawě či Varšavě.