8.–14. června 2021

Do otevřených zahrad

7. 6. 2021

Za procházkou, poznáním i meditací zve na 190 zahrad po celé republice. Během letošního Víkendu otevřených zahrad 12. a 13. června přijmou návštěvníky i ty, které jsou jindy nepřístupné.

Festival zahrad, inspirovaný obdobnou britskou iniciativou, má u nás už desetiletou tradici a postupně se rozrůstá. Letos se zapojili majitelé a provozovatelé zahrad zámeckých, městských, klášterních a farních, okrašlovací spolky, dětská sdružení i soukromí vlastníci z celé republiky. Podle platných epidemiologických pravidel návštěvníkům představí krásu svých zahrad, upozorní na jejich zvláštnosti – například architektonické prvky či pěstované druhy bylin – přiblíží jejich historii a leckde nabídnou i doprovodný program.

Na webu akce vikend otevrenychzahrad.cz se každá ze zapojených zahrad krátce představuje s informacemi o otevírací době či vstupném, mapou i specifiky. Zájemce si pak snáze vybere „tu svoji“ a sestaví si třeba i výletní plán.

Nabídka začíná u známých míst, jako jsou Květná či Podzámecká zahrada v Kroměříži při Arcibiskupském zámku, klášterní zahrady v Koclířově a na Velehradě či venkovní areál Sázavského kláštera. Zahrnuty jsou meditační zahrady spravované církví, jako je trio plzeňských areálů Památník obětem zla s křížovou cestou a kaplí sv. Maxmiliána Kolbeho, Zahrada ticha v Jezné či jindy nepřístupný starobylý hřbitov Všech svatých na Roudné. Do svých zahrad pustí farnosti ve Slatinicích, Nadějkově či Chyškách.

Přístupné budou i prostory, které čerpají z tradice klášterního života: od brněnské Otevřené zahrady Nadace Partnerství pod Špilberkem, spojené s tamními boromejkami, přes Bylinkovou zahradu sv. Hildegardy v Čejkovicích, Piaristickou zahradu v Příboře nebo Klášterní zahradu dominikánů v Plzni. S návštěvou hřbitova řeholnic a modlitbou u studánky s kaplí Panny Marie Lurdské pak lze spojit návštěvu zahrady a rozária někdejšího kláštera premonstrátek v Chotěšově.

Víkend otevřených zahrad, 12.–13. června 2021, více na vikendotevrenychzahrad.cz