Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Žijeme s nimi, ale neznáme je

11. 2. 2009

Tisk

Vydání: 2009/7 Jak se žije Vietnamcům, 11.2.2009, Autor: Zita Chalupová

Vietnamci jsou našimi spoluobčany už několik desetiletí. První z nich k nám přišli jako děti již v 50. letech. Mnoho z nich zde chodilo do učení, na střední i vysoké školy. A mnoho z nich se rozhodlo tady zůstat – ještě za socialismu i po Sametové revoluci.

Oficiálně jich zde žije přes padesát tisíc, avšak vzhledem k nelegální migraci se počty Vietnamců odhadují skoro dvakrát vyšší. Náš stát neuznává Vietnamce jako národnostní menšinu, tudíž nemají svého zástupce v Radě vlády ČR pro národnostní menšiny. Nejvíce Vietnamců žije ve velkých městech, ale v podstatě se s nimi setkáváme všude. Pracují především jako živnostníci – prodávají nejrůznější zboží na tržištích, v kamenných obchodech, někteří se živí jako dělníci nebo ve službách. Ti, kteří jsou vysokoškolsky vzdělaní, pracují i na vyšších místech v nejrůznějších firmách. Vietnamci jsou většinou dost uzavření, žijí spíše jen mezi sebou. Důvodem může být i nedostatečná znalost českého jazyka. V jiné situaci jsou pak Vietnamci, kteří se zde narodili a chodili do českých škol. Ti už více zapadli do většinové společnosti. Vietnamci se sdružují též kvůli uchování své kulturní identity. Z bývalého spolku studentů vietnamistiky vzniklo v roce 2004 občanské sdružení Klub Hanoi, dále u nás působí Česko-vietnamská společnost a Svaz Vietnamců v ČR. Všechny tyto instituce se snaží poskytnout Vietnamcům a většinové populaci možnost vzájemných kontaktů, informování a poznávání kulturních odlišností i společných věcí.

Přišli o práci i bydlení

S nastupující ekonomickou krizí se stává velkým problémem Vietnamců propouštění z práce a z ubytoven. Mnozí z nich tak přicházejí o vše, co zde mají. Situace se na začátku letošního ledna vyhrotila natolik, že zástupci vietnamské komunity napsali představitelům českého státu otevřený dopis, v němž žádají o pomoc při řešení tohoto svého problému. Vzápětí nato se k této žádosti připojilo i deset českých neziskových organizací. Ještě před Vánocemi se Vietnamci museli potýkat s jiným problémem: Ministr vnitra Ivan Langer podepsal vyhlášku umožňující vydávání tzv. zelených karet pracovníkům ze zemí mimo EU. V ní z programu zelených karet ministerstvo vnitra vyškrtlo Vietnam – i přes protesty vietnamského velvyslance Vuong Thua Phonga a Česko-vietnamské společnosti. A jistě si všichni vzpomeneme na skandál s korupcí při vydávání českých víz ve Vietnamu. „V současné době přišlo u nás o námezdní práci už přibližně 5 000 Vietnamců, kteří nemají kde bydlet a nemají ani peníze na letenku domů. Většina z nich je zde na podnikatelské vízum – přestože neumějí česky, nemají žádné odborné vzdělání ani kapitál pro podnikání. V roce 2008 totiž vydalo naše velvyslanectví v Hanoji celkem 9 994 víza za účelem podnikání Vietnamcům bez znalosti češtiny, bez finančního kapitálu pro podnikání i bez vzdělání a pouze 2 000 pracovních víz pro kvalifikované vietnamské dělníky. Loni do října to bylo 4 100 víz za účelem podnikání a jen 950 pracovních víz. Záhadou je, jak u nás mohly tisíce Vietnamců bez vzdělání a znalosti jazyka získat živnostenské listy a být na ně zaměstnáni po stovkách ve velkých podnicích, které tak za ně nemusely platit sociální ani zdravotní pojištění,“ říká předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter a pozastavuje se nad jednáním personálních agentur, jež do ČR tyto Vietnamce vozí. Rovněž poukazuje na to, že tíživá životní situace může vést až k tragickým následkům, jak o tom svědčí případ nedávné sebevraždy mladého Vietnamce z Prahy.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou