Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Červen 2025
Květen 2025
Duben 2025
Březen 2025
Únor 2025
Leden 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Výkladní skříň památek minulosti

Obsah:

Úvod Téma

Výkladní skříň památek minulosti

8. 7. 2025

Tisk

Česká republika patří mezi země s největší koncentrací památek UNESCO v Evropě. Portál www.unesco-czech.cz pomůže s jejich vyhledáním, výběrem i plánováním cesty. Proč se za památkami nevypravit právě letos v létě?

image:Image Výkladní skříň památek minulosti
Právě před 30 lety na seznam UNESCO přibylo historické centrum Kutné Hory. Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora, která s láskou pečuje o chrám sv. Barbory, se ve spolupráci s městem a dalšími institucemi připojuje k letošním celoročním oslavám např. výstavou na empoře chrámu Umění žít (viz snímek z vernisáže), koncertem chlapeckého sboru Bonifantes 26. září nebo slavnostní mší sv. v předvečer svátku své patronky 3. prosince. Snímek Jan Šmok

Že je Česko se svými 17 hmotnými památkami na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO mezi státy s největší hustotou památek na kilometr čtvereční, vlastně není příliš překvapivé. Roli tu hraje bohatá kulturní historie, kromě toho někdejší Československo patřilo mezi 37 zakládajících členů, kteří v listopadu 1946 přijali a ratifikovali Ústavu UNESCO. Prvními lokalitami, kterým smluvní státy přiznaly výjimečný význam a hodnotu a zároveň se je zavázaly chránit, se stala historická centra Prahy, Českého Krumlova a Telče.

„Figurovat na tomto seznamu znamená punc kvality,“ vysvětluje KT Michaela Severová, výkonná ředitelka Svazku obcí České dědictví UNESCO. Právě ten provozuje zmíněné stránky www.unesco-czech.cz, kde představuje jednotlivé položky ze seznamu, zve na akce, které se zde pro veřejnost konají, umožňuje virtuální prohlídky nebo shrnuje aktuální dění. Právě mezi památkami UNESCO cíleně vyhledávají některé cestovní kanceláře – například ty, jež do Evropy vozí japonské turisty, jak dále prozrazuje Michaela Severová, která jinak vede odbor kultury a cestovního ruchu v Litomyšli. Litomyšlský zámecký areál byl na seznam zapsán roku 1999.

Turisté jsou významným zdrojem financí, jež dále slouží pro zachování místa a jeho rozvoj, podobně jako granty a dotace, kdy může status památky pomoci (na samotný zápis se žádná finanční podpora neváže). Díky tomu pak tyto památky dále mohou reprezentovat, co je na seznam vyneslo: model příkladné péče o významný doklad kultury a umu předchozích generací.

Tuzemská „nej“

Praha se svatovítskou katedrálou a největším hradním komplexem světa, Český Krumlov se středověkým jádrem i Telč s románskou Svatodušní věží a kostelem Matky Boží jsou známé po celém světě. I další body seznamu však svědčí o bohaté tuzemské křesťanské historii. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou (zápis 1994) je dílem barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela z let 1719–1722. V inovativním Muzeu nové generace v někdejším klášteře pod Zelenou horou se návštěvníci poučí o historii místa a celé cisterciácké krajiny. Kutná Hora s chrámy sv. Barbory a Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci (zápis 1995) imponuje zase velkolepou architekturou i přilehlou kostnicí s jedinečnou výzdobou z lidských ostatků. Pečlivě ji rekonstruuje zdejší farnost, památka je přitom otevřená a konají se zde nápadité prohlídky.

Na seznamu je také barokní Arcibiskupský zámek v Kroměříži s Podzámeckou a Květnou zahradou (zápis 1998), kde se konají prohlídky, kulturní akce, koncerty a výstavy – po celé toto léto například přehlídka tvorby Josefa Mánesa. Dále monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (zápis 2000) nebo historické centrum Třebíče s židovskou čtvrtí a bazilikou sv. Prokopa. Právě poslední dvě místa níže představíme detailněji.

Třináct kandidátů

Tím ale seznam dědictví, které UNESCO chrání nebo se o jeho ochranu uchází, zdaleka nekončí. Každý smluvní stát vede ještě tzv. Indikativní seznam, kam zanáší za přísných kritérií pamětihodnosti, jež by si zápis na „velký“ seznam zasloužily, jenže dosud na něm nejsou. V Česku podle Ministerstva kultury aktuálně čítá 13 položek, mezi nimi Slovanské hradiště v Mikulčicích a kostel sv. Markéty v Kopčanech jako pozůstatky velkomoravské kultury, Braunův Betlém u Kuksu nebo hrad Karlštejn s kaplí sv. Kříže. A dále o zápis usiluje třeba Broumovská skupina kostelů, klášter v Žatci či Světelský oltář v Adamově.

Svěřené dědictví

V neposlední řadě je tu Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva, kde najdeme třeba svatodušní Jízdu králů či masopustní obchůzky. Přiblížíme ho na následující stránce. Obdivovatelům slouží tyto seznamy k inspiraci a poučení, společnosti k národní hrdosti a lidem, kteří za památky odpovídají, usnadňují – slovy Michaely Severové – „starat se o toto významné dědictví tak, abychom je zachovali i pro další generace“.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou