Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Škola jako bezpečný přístav

10. 9. 2019

Tisk

Jak by měl vypadat ideální učitel našich dětí? „Chytrý,“ myslí si jeden rodič. „Spíše empatický,“ pomyslí si druhý. „Co třeba Jan Amos Komenský?“ podotkne poslední.

Vydání: 2019/37 Naděje, pokoj a smíření pro Afriku, 10.9.2019, Autor: Karolína Peroutková


 
Září je měsícem prvních třídních schůzek. A kantor se při pohledu na mámy a táty svých svěřenců možná ptá podobně: Jak by měli vypadat ideální rodiče? Nabízí se jednoduchá odpověď: Nejlepší jsou ti, kteří i přes vzájemnou různost dovedou táhnout za jeden provaz. V boji i v míru.
Tato tematická dvoustrana je určena rodičům, kteří pociťují nespokojenost se školní výukou svého potomka a kvůli každé drobnosti burcují vedení školy. Nadechněte se, zastavte se! A zatím nikam neklepejte. Naopak, do svého nepokoje nechte vstoupit klid, empatii pro kantorské povolání a vědomí toho, že učitelům stejně jako vám opravdu záleží na vašich ratolestech. Spolu budujete most, po kterém dítě jednou přejde. S vírou v dobré vztahy, s chutí k dialogu.
Jak ale stavět takovou lávku? Pro začátek postačí vědomí, že učitel je také člověk. Není zachráncem vaší výchovy, robot či protivník. Spíše služebník, alchymista, přísný rodič a především autorita. „Uznání autorit vnímám jako velký problém současnosti. Často mívám v poradně děti, které neumějí rozeznat autoritu (kvůli nevýchově v rodině), nebo jsou naopak autoritami zahlceny,“ říká psycholožka Irena Lesová s tím, že doporučuje zdravý přístup mezi těmito krajnostmi. Podle ní dobrému vztahu mezi rodičem a pedagogem pomáhá také stanovení určitých pravidel, ale i míra sociální zralosti všech zúčastněných.
Respekt, úcta a důvěra
Jde o střet dvou nejvýraznějších vah v životě dítěte, které mají moc jak vzájemné silné a obohacující vazby, tak rozkolu, kde se nedá vyhrát. „Rodič je nejdůležitějším dospělým v životě dítěte a vnesl mu do života základní hodnoty. Učitel by se jim měl snažit porozumět a při výuce z nich vyjít. Rodič zase učiteli svěřil své dítě na několik hodin denně, měl by tedy primárně věřit v jeho dobrou vůli a ptát se, pokud mu je něco nejasného,“ vysvětluje Irena Poláková, učitelka na základní škole a lektorka Kritického myšlení. Takovou „hezkou teorii“ podle ní podpoří pravidla jakékoli blízké spolupráce – úcta, slušnost, prostor pro vyjasňování nesrovnalostí s vědomím toho, že pokud vztah přesto nebude fungovat, neúspěch je způsoben limitem, jímž je člověk.
Při funkčním vztahu by si ale rodič i učitel mohli klást tu důležitou a palčivou otázku současnosti: K čemu především by měl vést učitel na základních školách dnešní děti? Doba se prudce mění, v záplavě všech možných informací často tápeme. První odpověď ale obě strany už našly: dialog, přijímání odlišnosti, hledání odpovědi s respektem k druhému.
Nové dovednosti
„Otázku, k čemu by dnes měl učitel děti vést, si kladu velice často. Čas, který mají děti k dispozici k učení, je totiž jen jeden. Je pravděpodobné, že naše děti budou potřebovat jiné znalosti a dovednosti, než které jsme se ve škole učili my. Jenže jaké?“ ptá se lektorka Irena Poláková.
Sama by ráda prohlubovala právě osobitý pohled na skutečnost, ve které děti vyrůstají, vedla je k zájmu o poznání, ke kritickému uvažování nad tím, co děti vidí, slyší a čtou, k vyjádření názoru, k němuž použijí argumenty. A platí to i obráceně: děti mohou podle lektorky Polákové také hledat, kde se jejich partner v rozhovoru dopouští argumentační nedbalosti – ať už z důvodu neznalosti, lenosti, či dokonce ve snaze manipulovat.
Při hledání toho správného dialogu ale jedna věc zůstává neměnná: výchova k řádu. I tady má učitel své nezastupitelné místo. Ne snad s ukazovátkem, třískajícím do tabule jako v minulosti, ale třeba s poukazem na řadu osobností, kterým dodržování pevných mravních postojů možná nepřineslo snazší a spokojenější život, ale zcela jistě umožnilo vnitřní svobodu.
Tak. Pokud jste dočetli až sem, můžete už na dveře učitelského kabinetu zaklepat. Možná že jste už na neshody zapomněli a máte chuť se bavit s učitelem – tedy s vaším partnerem – na úplně jiné téma.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou