Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Proč studovat teologii?

5. 3. 2019

Tisk

Teologii už dávno nestudují jen budoucí kněží a katecheté. Přibývá laiků, kteří se z různých důvodů a v různém věku zapisují na vysokoškolská studia teologie. A mohou to udělat právě teď, respektive až do konce března.

Vydání: 2019/10 Proč studovat teologii?, 5.3.2019


Teolog P. Josef Zvěřina svým studentům z „podzemní církve“ kladl na srdce, že každý křesťan by měl umět vysvětlit svou víru na úrovni svého vzdělání. „Když jsi prodavačka, musíš umět vysvětlit to, čemu věříš, člověku, který si k tobě jde koupit rohlíky,“ říkal.
Kdo je Duch Svatý? Osoba nebo vztah? Jak v Ježíši přebýval Bůh i člověk zároveň? Proč držet půst? Jak nás může inspirovat světec, který žil v jiném století? Lze se nějak smířit se smrtí? Může se naše svědomí mýlit? Proč se vůbec modlit nebo prosit o přímluvy? Proč pomáhat druhým či milovat své nepřátele? A proč je tu bolest, zlo a nemoci? Teologie odhaluje odpovědi i pro každodenní život.
„Rozumět teologii znamená rozumět Bohu, který je láska,“ napsal papež František před čtyřmi lety studentům a vyučujícím teologie v Argentině. Pro její studium mluví tři hlavní důvody: staví základy naší víry, strukturuje naše znalosti o Bohu a osvětluje nás. Umožňuje pochopit velké pravdy Boží, dogmata, které teolog P. Prokop Brož přirovnává k patentům v přírodních vědách. Navíc chrání naši víru proti falešným doktrínám a pomáhá správně rozlišovat, což je dnes více než aktuální.
Vrátit člověka ke kořenům
Podle děkana olomoucké Cyrilometodějské teologické fakulty P. Petera Tavela je smysl a poslání teologických fakult ve vzdělávání a formaci budoucích kněží. „Teologickým fakultám je tím ze strany církve svěřena důvěra. V tomto smyslu je motivace uchazeče o studium víceméně daná a souvisí s budoucím duchovním povoláním. Hlavním hybatelem je Bůh,“ říká děkan fakulty a dominikán. Ale studium doporučuje i laikům. Jak říká, žijeme v hodnotově a religiózně „tekuté době“, kde se nabízí mnoho alternativ. „Uprostřed takovéto doby je ovšem teologie studiem, které vrací člověka k jeho kořenům antropologickým, kulturním a náboženským. Tento základ je také životně důležitý pro vykonávání mnoha dalších povolání,“ míní děkan Peter Tavel a doplňuje: „Teologie může rozšířit i vědomosti a formovat člověka, který se snaží o duchovní život. Slouží lidem hledajícím odpověď na otázku po smyslu života a toužícím poznat nekonečného Boha. V tomto smyslu je studium teologie ve formě, jakou nabízí akademické prostředí, nezastupitelná.“
Hlavně mít Pána Boha rád
Podobnou zkušenost má i břevnovský arciopat Prokop Siostrzonek: „Během studia jsem zjistil, že teologie je víc než jen soubor vědomostí. A že vím daleko méně, než bych měl či chtěl,“ přiznává. „V průběhu dalších desetiletí kněžského působení jsem pochopil, že nikdy nemohu v tomto oboru znát všechno a že budu věrohodný jen tenkrát, když dosažené vědomosti budou vidět také z mého života a postojů. Teď na prahu důchodového věku si uvědomuji, že studovat teologii znamená mít především Pána Boha rád!“
A z Říma, kde se setkává „s církví a vírou v celosvětovém rozměru“, odpověděl na otázku po smyslu tohoto studia i P. Tomáš Roule, spirituál v české koleji Nepomucenum: „Stále platí, že o Pánu Bohu toho mnohem více nevíme, než víme. Ale to, co víme, dává smysl a snese to i vědecký přístup a zkoumání. Studovat teologii bych přál například lidem generace mých rodičů, protože byli za minulých dob o hodně ochuzeni. Ale vlastně bych to přál každému, kdo má chuť vlastní víře více porozumět, klade si o ní otázky, setkává se s pochybnostmi: vlastními i druhých.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou