Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Přichází posunout periferii ke středu

7. 9. 2021

Tisk

Košické sídliště Luník IX je pro mnohé symbolem nejhlubší lidské bídy a syrové reality vyloučení Romů. Papež František sem 14. září přijede právě proto. A už nyní je jasné, že jde o obrovský krok nejen pro místní obyvatele.

Vydání: 2021/37 Školy znovu přivítaly žáky, 7.9.2021, Autor: Alena Scheinostová



„Papež František je prorok dnešní doby. A proroci vždy vypovídají nejen slovy, ale i svými činy a postoji – a tento jeho postoj je velmi srozumitelný,“ vysvětluje mi P. Peter Bešenyei SDB, tajemník Rady slovenské biskupské konference pro Romy a menšiny a hlavní organizátor té části papežské návštěvy, která se týká Romů. Sedíme spolu ve společenské místnosti salesiánského centra Oheň naděje na Luníku IX, který je duchovním, ale i provozním srdcem sídliště a v jehož areálu Františkova návštěva proběhne. Salesiánští bratři spolu s košickou i prešovskou diecézí, profesionály z Vatikánu i se zástupci města, slovenského státu a pořadatelskými firmami mají už řadu týdnů plné ruce práce. Dopady cesty se budou ukazovat ještě roky po papežově odjezdu.
Krátké setkání s velkým dopadem
„Toto setkání je historické, je to teprve potřetí, co hlava církve oficiálně přichází za Romy,“ zdůrazňuje P. Bešenyei s poukazem na návštěvu sv. Pavla VI. v italském romském táboře roku 1965 anebo na tu Františkovu roku 2019 v rumunské Blaji, spojenou s omluvou Romům za segregaci a pronásledování.
Ačkoli – jak podotýká salesián – bývají mediální obrazy Luníku IX zkreslené v neprospěch této lokality, zdejších asi 5000 lidí žije bez topení, tekoucí vody, nejednou i bez zaměstnání. Ale především je tu hodně práce na poli evangelizace. Jak je to možné, když Romové žijí s tradičně katolickými Slováky již celých sedm století? „Jako jsou Romové na periferii společnosti, jsou – nebo aspoň donedávna byli – i na periferii zájmu církve,“ odpovídá P. Bešenyei a uvádí příklad: „Na slovenském venkově ještě před válkou byli Romové levná pracovní síla, která za práci dostala nějaké jídlo nebo jinou naturální odměnu, ale nikdo už se nestaral třeba o to, zda jejich děti chodí do školy. Sedláci jim dali práci, ale ze svého duchovního světa jim nepředávali nic. Potýkáme se s dědictvím mnoha generací,“ přibližuje salesián.
Sám v pastoraci Romů slouží tři desítky let. Působil v osadě v Jarovnicích, v Bardějově na Poštárce, salesiánské společenství na Luníku IX dokonce zakládal a několik roků bydlel přímo v jedné z bytovek. Za tu dobu – říká – pozoruje už posun ve vztahu společnosti a církve k samotným Romům, ale i k těm, kdo se jim věnují. „Myslím, že se povýšenost vůči Romům postupně umenšuje. A sám papež František nám svým důrazem na lidi na periferii ukazuje, jak k nim máme přistupovat my ostatní: především jim projevovat lidskost,“ shrnuje salesián.
Dobře žít, dobře odejít
O výsledcích misie mezi Romy svědčí na Slovensku více projektů. P. Bešenyei udává příklad komunity v Toporci, kde působili kněží Ondrej Porubec (†1999) či Jozef Červeň. „Tam jsou vidět dobré dopady toho, když jsou Romové do společnosti přijati – jsou tu už vzdělaní Romové i duchovní povolání,“ podotýká P. Bešenyei. Kolem sebe má příklady romských rodin, kde rodiče nejen sami prošli osobní konverzí a přijali víru, ale velmi usilují o to, aby šly křesťanskou cestou i jejich děti.
Podobnou zkušenost mají i misionáři z Řeckokatolické romské misie (GRM) – evangelizačního projektu řeckokatolické církve na východním Slovensku, který mezi Romy v tamních osadách působí už několik let. „Tato práce vyžaduje trpělivost a někdy si člověk musí počkat, než se objeví výsledky. Ale kdybych žádné neviděl, už to dávno nedělám,“ říká v nadsázce ředitel GRM P. Martin Mekel. V řadách GRM přibývá pokřtěných, svátostně sezdaných a vedle romského kněze se na toto povolání připravuje romský bohoslovec. „A těší mě i to, když lidé, které jsme vedli, dobře zemřou a jejich odchod stmelí a posilní celou rodinu. Takových případů máme mnoho a smyslem našeho doprovázení je i to, aby lidé nejen dobře žili, ale také dobře zemřeli,“ poznamenává P. Mekel a dodává: „Ostatně na východním Slovensku je Romů už takřka polovina obyvatel, ale v kostelích jich není ani procento. A tak jim buď přineseme evangelium, nebo tu v budoucnu nebudou žádní věřící.“
To jsou témata, ke kterým Františkova návštěva na Luníku IX přitáhne pozornost – shodují se pořadatelé. Nejde tedy jen o to, že se slovenští Romové, a zvláště ti z košického sídliště, už teď cítí poctění a povzbuzení nebo že určitou satisfakci pociťují ti, kdo se těžké a málo ceněné práci pro Romy na okraji společnosti dlouhé roky věnují. A slova, která argentinský papež ze salesiánské misie pronese, určí v tomto ohledu – jak se dá očekávat takřka s jistotou – kurz na další desítky let.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou