Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Pomáhat lidem v každém čase

18. 7. 2017

Tisk

Je velmi pravděpodobné, že tohle číslo KT si nějaký skaut přečte přímo na táboře. Vždyť dětí, mládeže a dospělých dobrovolníků sdružených v Junáku – českém skautu je na padesát tisíc.

Vydání: 2017/29 Loučení v Kolíně nad Rýnem, 18.7.2017, Autor: Aleš Palán



Po celé republice jsou nyní v běhu stovky táborů. Skauti chodí na výpravy, poznávají přírodu, učí se samostatnosti a ohleduplnosti – a v neposlední řadě hledají vlastní cestu k nejvyšší Pravdě a Lásce, jak se o tom píše ve stanovách.
Jsou to dva měsíce, co se o českém skautu mluvilo po celém světě. Mohla za to emotivní fotografie z extremistické demonstrace v Brně, kde se jednomu vyholenému nacionalistovi postavila mladá skautka a začala s ním diskutovat. Mnozí v tom viděli zosobnění skautských principů: statečnosti, ochoty k diskusi, trvání na principech.
Rozsáhlou a dlouhými desetiletími prověřenou činnost skauta však nemůžeme redukovat na jednu, byť zdařilou fotografii. Skaut se opírá o své tradice, ale hledí do budoucna. „Dnes dochází k určitému zamlžení pojmů, se kterými skauting v minulosti významně pracoval: vlast, národ, kultura národa. Jsme obyvateli nejen ČR, ale i Evropané, obyvatelé světa,“ píše se v oficiální strategii Junáka do roku 2022. „Pokud má skauting připravovat děti na život v moderním světě, musí je nasměrovat k celoživotnímu učení,“ vědí představitelé této největší výchovné organizace v ČR.
Tři povinnosti
Ani moderní výzvy nepřekrývají tři základní principy, na kterých skaut stojí. V klasickém skautském slibu jsou pojmenovány tři povinnosti člena hnutí. Ta první je vůči Bohu, chápaná jako „povinnost hledat v životě vyšší hodnoty než materiální“. Následuje vědomí povinností vůči ostatním (snaha o mír, spolupráci a pochopení) a do třetice je to povinnost vůči sobě (osobní rozvoj). Vůbec první slib skautů, když toto hnutí v roce 1907 v Anglii generál Robert Baden-Powell založil, ostatně zněl: „Slibuji na svou čest Bohu a králi, že budu pomáhat všem lidem a v každém čase.“
Právě duchovní rovině skautingu se věnujeme v tomto tématu. Ve svém zamyšlení o tom píše publicista a pedagog Jiří Edy Zajíc, předseda Odboru duchovní výchovy skauta. Novinkou letošního léta bude lesní škola Protos. Ta je „otevřena jak pro křesťansky věřící skauty a skautky, tak pro každého, kdo s otevřeným srdcem hledá nejvyšší Pravdu a Lásku,“ jak stojí v preambuli této aktivity. Hovoříme o ní s vůdcem této lesní školy Jiřím Rysem Kolářem.
Do severočeských Teplic, tedy do kraje s malým počtem věřících, jsme se zajeli podívat, jak funguje zdejší Dvojka. V čele tohoto střediska stojí praktikující katolík Jakub Mráček. Hovořili jsme s ním o tom, jak se mu – a jeho spolupracovníkům – daří nabízet malým skautům, kteří nemají zkušenost s vírou a církví, duchovní principy. A jak to dělat nenásilně a účelně. Na Valašsko jsme se pak podívali, jak může skaut proniknout do rodinného prostředí a jak o něm hovoří matka a dcera – obě skautky.
Téma skaut neopustíme tentokrát ani v rozhovoru na straně 13. O tom, jak si k němu – a k víře – nacházela vlastní cestu, vypráví vedoucí oddílu světlušek Dieu Hien Ho. Mladé vysokoškolačce vietnamského původu přezdívají Linda.
Třikrát z popela
Je to už sto deset let. V létě 1907 se na ostrově Brownsea na prvním skautském táboře pod vedením generála Powella sešlo dvacet kluků. Hnutí začalo velmi rychle pronikat do světa. V roce 1911 přijel do Anglie středoškolský kantor A. B. Svojsík a s idejemi hnutí se seznámil. O rok později už nedaleko Humpolce uspořádal první skautský tábor u nás. Zúčastnilo se ho třináct chlapců a vůbec poprvé zde byly prý použity stany s podsadami.
Skaut u nás několikrát doslova vstával z popela. Poprvé ho zakázal K. H. Frank v roce 1940. Podruhé ho rozprášili komunisti: nejprve ho začlenili do sjednocené tělovýchovy, v roce 1950 ho pak definitivně zakázali. Tato definitiva trvala naštěstí jen do roku 1968, kdy skauti v uvolněnější atmosféře Pražského jara svou organizaci obnovili. Další kulatý letopočet – tentokrát 1970 – ale opět přinesl zákaz činnosti, již třetí.
Obnovení skauta stihli jeho členové jen pár dní před dalším kulatým letopočtem – přesně 28. prosince 1989. Tato obnova, díky níž mohl skauting vstoupit do současnosti, je snad už opravdu definitivní.
Letních skautských táborů se v České republice účastní na 27 tisíc dětí, o které se stará na sedm tisíc dospělých dobrovolníků. Táborů bývá kolem tisícovky. Pokud tedy naši čtenáři nejsou přímo na některém z nich, je pravděpodobné, že při svých prázdninových toulkách na nějaký narazí. Jeho účastníky mohou pozdravit třeba klasickým skautským pozdravem, tedy otevřenou dlaní, ve které palec drží malíček a tři zbývající prsty směřují vzhůru. Nejde o samoúčelné gesto – ty tři prsty znamenají ony tři vzpomínané povinnosti: k Bohu, k druhým a k sobě samému.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou