Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Poezie psaná do paměti

25. 4. 2023

Tisk

Český básník, dramatik a překladatel Václav Renč se do srdcí a myslí čtenářů otiskl především básnickou skladbou Popelka nazaretská, která se zrodila v komunistickém kriminále „zapsána do paměti“ v naprosté samotě už ve vyšetřovacích vazbách. V neděli 30. dubna si připomeneme padesát let od jeho úmrtí.

Vydání: 2023/17 30 let Adopce na dálku, 25.4.2023, Autor: Jaroslav Šubrt


Václav Renč se narodil 28. listopadu 1911 v obci Vodochody u Roudnice nad Labem. Na pražské Karlově univerzitě vystudoval filozofii a estetiku (státní zkoušku skládal o Henri Bergsonovi). Záhy po studiích se dostává do okruhu katolicky orientovaných autorů kolem časopisů Akord, Obnova a Řád. V roce 1933 vychází jeho první básnická sbírka, kladně přijatá F. X. Šaldou. V období kolem Mnichova 1938 se kriticky vymezuje vůči oficiálnímu ideovému proudu předválečného Československa.
Pocity většiny katolických autorů v poválečných letech vystihl v jednom ze svých dopisů básník Jan Zahradníček: „Připadá mi někdy, že to, co vidím kolem sebe, není už život opravdový, ale jenom rej loutek postrkovaných neviditelnou rukou.“ Od roku 1948 jsou katoličtí intelektuálové komunistickým režimem systematicky umlčováni a pronásledováni. V květnu 1951 byl Václav Renč zatčen Státní bezpečností, údajně za účast na legendární schůzce ve Starovičkách u Brna, kde se podle obžaloby řešila možnost založení nové křesťansko-demokratické strany. Renč se měl podílet na formulaci jejího programu. Odsouzen byl ke 25 letům žaláře za „špionáž ve prospěch USA a v rámci Američany organizované Zelené internacionály“.
Vrcholná díla vznikala v korekcích a samovazbách
Ale ani ty nejtrýznivější podmínky života v komunistickém žaláři neudusily v Renčovi básníka. Naopak. Vrcholná díla jeho tvorby vznikala právě tam, často v korekcích a samovazbách (nejdelší souvislý trest v samovazbě, který mu byl uložen, trval předlouhých osm měsíců!), bez tužky a papíru, verše zapisované rovnou do paměti – a to nejen té vlastní, ale i přátel spoluvězňů, kteří je vynášeli ven ještě v době Renčova výkonu trestu.
Takto spatřila světlo světa i jeho snad mezi lidmi nejznámější a nejčastěji veřejně inscenovaná básnická skladba Popelka nazaretská, o které literární kritik a také bývalý politický vězeň Bedřich Fučík v roce 1970 napsal: „Značnou měrou je společnou básní všech, kteří byli postiženi naším osudem. Nejde o téma, ale o to tetelení úzkosti za ním, o chvění, které nepochopí a možná ani nepostihne ten, kdo sleduje jen ten starodávný a budoucí děj a nemá našich zkušeností, jde o tu vibraci tak cudně a básnicky mužně utkvívající na slovech jakobynic.“
Živý zájem veřejnosti o toto Renčovo dílo je ale patrný dodnes. Například již od roku 1989 uvádí na koncertech Popelku nazaretskou soubor Ztracená kapela. „Ohlasy byly od počátku nadšené, což vedlo i k nahrávání Popelky na CD u vydavatelství Rosa. A nadšené jsou ty reakce dodnes, protože Renčův text je prostě jedinečný,“ přibližuje člen souboru a bývalý europoslanec Pavel Svoboda (nejbližší termín vystoupení Ztracené kapely s Popelkou nazaretskou je 10. června ve františkánském klášteře v Hájku u Prahy).
Poslední hold básníkovi
Po propuštění z vězení (1962) se Renč kromě další vlastní básnické a dramatické tvorby intenzivně věnoval také překládání nejen poezie, ale i divadelních her. Poslední jeho významnou literární prací – o čemž se dnes málo ví – se stal překlad biblické knihy Žalmů. Vyšel „pro vnitřní potřebu“ v cyklostylovaném vydání v roce 1974 a používal se v některých řeholních komunitách.
Po pohřbu Václava Renče v kostele Nejsvětější Trojice v Brně – Králově poli napsal básník Zdeněk Rotrekl jeho ženě: „...kromě pohřbu Josefa Hory neviděl jsem důstojnější rozloučení a Vy jste nemohla vidět ty nespočetné zástupy, z nichž mnozí se ani do kostela nedostali, a byli to přátelé Václava v nejobtížnějších dobách, prostí lidé, kteří ho měli rádi v Leopoldově a po ostatních koncentrácích, kteří mu tam pomáhali, a v ten den si vybrali den dovolené a sjížděli se z Prahy, Ostravy, jižní Moravy, prostě odevšad jenom kvůli němu.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou