Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Pane, nauč nás modlit se

19. 6. 2018

Tisk

Aktuální téma Katolického týdeníku se z různých úhlů věnuje modlitbě a jazyku. Skrze oboje bychom měli duchovně růst. Pro sebe i pro ty, které máme rádi a kterým sloužíme.

Vydání: 2018/25 V kroji za svatým Antonínem, 19.6.2018, Autor: Zdeněk A. Eminger


„Nejživější forma modlitby je ta, která vzniká přímo ze srdce toho, kdo se modlí,“ napsal kdysi teolog Romano Guardini. A dodal: „Člověk se do řeči rodí, vyrůstá v ní a je jí ovlivňován ještě silněji než třeba krajinou, v níž žije. Řeč proniká ke kořenům jeho osobního duchovního života: člověk v ní myslí, cítí, jejím prostřednictvím se stýká s lidmi, učí se rozumět věcem a užívat jich. To platí i pro modlitbu.“
Doba nutící nás vyjadřovat se ve zkratkách ovlivňuje i náš vztah k modlitbě. Zdá se však, že spíše v pozitivním než v negativním smyslu. Není totiž od věci promyslet, co a jak chceme v modlitbě svěřit svému Pánu. Naše slovo má být jasné a vycházet ze srdce. Je dobré zbavit svůj jazyk různých klišé, frází, stínů, velkých liter a epitet. Slevit ve svém nažívání s jazykem můžeme leckde. Neformální projev je někdy dokonce žádoucí. Jsou však oblasti, v nichž je slovo výsostným projevem našeho duchovního dýchání. Jsou jimi tvůrčí slovesná práce, niterná komunikace milujících se lidí, liturgie a modlitba.
Poklad snadno přenosný
Léto zve k putování. Je více času na knihy, na hudbu, na film. Někdo si bere na cesty denní modlitbu církve – breviář. Nesejde na tom, modlí-li se z papírové knihy, ze čtečky nebo z mobilu. Starobylé modlitby a čtení z velkých teologů a teoložek či světců tím nijak neutrpí. Jen stěží se můžeme vymlouvat, že není co číst. Ve vteřině jsou v cizích řečech i v českých překladech k dispozici spisy sv. Augustina, sv. Tomáše, sestry Benedikty od Kříže, většina textů Jana Pavla II. nebo současného papeže Františka.
Duchovní literatura, kterou církev nashromáždila, je pokladem, z něhož se vyplatí odezírat, a to i co se týče jazyka. Homilie, hymny nebo básně křesťansky zakořeněných básníků rozmnožují jazykové bohatství a pestrost a mají rovněž svůj didaktický charakter. I ten, kdo by četl Nový zákon jen jako soubor příběhů, by měl poznat, že v té prosté, jednoduché řeči plné obrazů nejsou slova jen ornamentem, nýbrž jádrem Božího vypovídání o něm samém. Slova tu ještě mají svůj vážný, hluboký význam. Láska je láskou, dobro dobrem, zlo zlem.
Bůh chce promlouvat ke všem lidem, k učeným i prostým, jazykem, který nezestárne a nezplaní. Nikdo nepracuje se slovem lépe než tvůrci biblických překladů. Pečují o jazyk, který se nesmí zastavit na půli cesty. Obnovují pravý smysl kdysi srozumitelných pojmů. Překládají kanonizovaný text do jazyka, jenž musí být srozumitelný i nám, lidem 21. století. Jdou na hlubinu a dotýkají se Božích tajemství – tak jako někteří básníci, malíři a skladatelé. Na překladech Písma, na teologických textech, které přetrvaly, a na poezii se můžeme učit, co je to jazyk, slovo a řeč. Modlitba se neobejde bez mluvení. Jemu však vždycky předchází myšlení.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou