Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma

Obsah:

Úvod Téma

Nazývala se Ježíšovou chudobkou

25. 6. 2024

Tisk

Je považována za jedinou českou stigmatičku. Znamení Kristova utrpení ale Anna Bohuslava Tomanová, „chudobka z Orlických hor“, obdržela až v závěru svého padesátiletého života, který z větší části strávila na lůžku.

image:Image Nazývala se Ježíšovou chudobkou
Svou nemoc a ochrnutí obětovala Anna Tomanová za hříšníky, kněze i celý národ. Snímky archiv Sdružení Anny Bohuslavy Tomanové

Narodila se 8. listopadu 1907 v Pastvinách, obci patřící pod farnost Klášterec nad Orlicí. Jako čtyřletá utrpěla během požáru sousedního stavení úraz a postupně ochrnula. Díky místnímu učiteli a kněžím z Klášterce a okolí se jí však přesto dostalo základního vzdělání i náboženské výchovy. Své utrpení se tak od dětství až do své smrti 29. března 1957 učila spojovat s Kristovou kalvárskou obětí a nabízela je jako smírnou oběť nejen za sebe, ale také za hříšníky, za celý národ – v posledních letech jejího života trpící pod komunistickou diktaturou – a zejména za kněze.

Sjednocení s Kristem

Docela nový rozměr získalo toto spojení s trpícím Kristem v červnu roku 1944, když Anička při primiční mši svého bratra Bernarda obdržela stigmata na rukou, na nohou, v boku a na hlavě. „Podle četných svědectví měla všechny příznaky a průvodní jevy pravé stigmatizace. Dokonce podle očitého svědka v pátek v extázi prožívala Kristovo bičování a na zádech se jí objevily krvavé rány po bičování,“ říká Petr Vlasatý, předseda Sdružení Anny Bohuslavy Tomanové.

Průvodními jevy tohoto sjednocení s Kristem byla pak například pokora, poslušnost nebo láska k eucharistii. „Sama sebe nepovažovala za nic a s oblibou se nazývala Ježíšovou chudobkou: vysvětlovala, že chudobka je tak nenápadná a bezvýznamná, že se po ní šlape. A její láska k Pánu Ježíši byla naprosto jedinečná. Eucharistického Spasitele nazývala Bílým Králem, a dokud mohla, prodlévala před svatostánkem,“ popisuje Vlasatý.

Svatost kněží a osud národa

Ústředním tématem jejího života a oběti se však stalo kněžství – nejen v osobě jejího výše zmíněného bratra, za něhož svou oběť nabízela. „Své přirozené i mystické utrpení obětovala za všechny kněze a za svatost jejich života, zvláště v době, kdy mnozí kolaborovali s komunismem v tzv. Mírovém hnutí katolického duchovenstva,“ vypráví Vlasatý a dodává, že zejména v posledních deseti letech svého života přinášela Anna oběti také za svobodu církve a pronásledovaných řeholí. „Ležel jí na srdci osud národa a také to, aby lidé neznesvěcovali neděli prací,“ doplňuje.

Pokora a trpělivost

Ač nemocná, našla si vždy čas i na druhé lidi. „Její láska k bližnímu se projevovala hlavně tak, že trpělivě přijímala četné návštěvy a pro každého měla dobré a povzbuzující slovo. Když se dozvěděla o vážné nemoci druhých, mnohdy prosila Pána, aby mohla trpět místo nich. Na úmysly svých bližních se za bezesných nocí modlila mnoho růženců,“ zmiňuje Vlasatý a doplňuje, že o hrdinných ctnostech Anny Tomanové svědčí také pražský kanovník Mons. Antonín Stříž, který byl jejím posledním duchovním vůdcem až do její smrti. Ve své pohřební řeči vyzdvihl její křesťanské smýšlení, pokoru a hrdinnou trpělivost i pohotovost k obětem za bližní.

A věřící na ni nezapomněli ani po smrti. „Bůh Aničku za života i po smrti vyznamenával zázraky na její přímluvu a i dnes dochází k podivuhodným vyslyšením. K jejímu hrobu v Klášterci nad Orlicí přicházejí věřící, aby ji prosili o přímluvu,“ říká Vlasatý a uzavírá: „Pán si podle četných svědků jejího života vybral tuto trpitelku, aby nám prokazoval své milosrdenství a aby nás jejím příkladem povzbuzoval. A protože v ní byla naše země tolik obdarována, přijímáme svou odpovědnost za Boží dary a sdružujeme se kolem Anny Bohuslavy Tomanové, abychom o ní šířili zvěst k duchovnímu prospěchu jednotlivců i národa. Světlo se přece staví na podstavec, aby svítilo všem v domě.“ 


STIGMATA jsou známky Kristova utrpení, které četní světci obdrželi na rukou, na nohou, v boku a na hlavě jako připomínku jeho utrpení. Objevují se v místech Kristových ran, nedají se léčit a nehnisají, ač jde o rány otevřené a léta vystavené na vzduchu. Stigmata často krvácejí pravidelně o některých svátcích (Krista, Panny Marie nebo v pátek). Stigmatici vstupují do hlubin tajemství Kristovy výkupné oběti. Prvním známým stigmatizovaným byl sv. František z Assisi, od té doby církev zná na tři sta takových osob.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou