Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Leden 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Jak poznat, kdo vlastně jsme?

Obsah:

Úvod Téma

Jak poznat, kdo vlastně jsme?

4. 2. 2025

Tisk

„Bůh vás miluje takové, jací jste, a ne takové, jací se zdáte,“ říká papež František. Ale jací vlastně jsme? Jaké je naše pravé já?

image:Image Jak poznat, kdo vlastně jsme?
Jak nás naše životní role a cesty ovlivňují? Snímek Pixabay

Když se zeptali slavného amerického herce Paula Newmana, kdo vlastně ve skutečnosti je, odpověděl: „Copak si lidé myslí, že jsem Butch Cassidy či Hud? Nebo kdokoli jiný, koho jsem hrál? Ne, to je jen schránka zachycená na stříbrném plátně, pronásledovaná fanoušky a sbírající všechnu tu slávu. Mezitím ale mé nitro zůstává neprobádané, znepokojivé a neznámé.“ Podobně touto otázkou nejspíš zaskočíme nejednoho současníka, když se ho zeptáme: Kdo vlastně jsi?

Každý z nás přichází na svět s jedinečnou výbavou určitých darů či schopností. A tehdy, jako malé děti, se také projevujeme nejpřirozeněji, než začneme vstupovat do různých rolí a do složitostí tohoto světa. Často se do těchto rolí tak ponoříme, že ztrácíme kontakt sami se sebou. Jsou nám tedy k užitku, či naopak brání, abychom poznali, kdo opravdu jsme? Byl by Paul Newman jako člověk ve svém nitru stejný, kdyby své hrané role nezvládl? Kdyby zůstal oblastním hercem nebo zanechal herectví a stal se třeba učitelem či dřevorubcem? Kdyby potkal jinou ženu nebo by se mu jeho dlouholeté šťastné manželství rozpadlo? Kdyby mu tragicky nezemřel syn? O důležitosti těchto společenských rolí a o nacházení našeho pravého já hovoříme s psychologem Daliborem Špokem.

Kus nesmrtelného diamantu

V posledních letech se značné popularitě těší knihy amerického františkána Richarda Rohra. Zejména dvě z nich Nesmrtelný diamant (Vyšehrad 2018) a Pád vzhůru (Vyšehrad 2023) pojednávají o našem pravém já a cestě k němu. Rohr je přirovnává k onomu „pokladu skrytému v poli“ z Ježíšova podobenství: je to podle něj kus nesmrtelného diamantu, který máme najít pod nánosem našich póz, přetvářek, předstírání a svazujících rolí. Ale i křečovitého vylepšování našeho křehkého já v obavě, že nejsme dost dobří a musíme Bohu a lidem něco dokazovat. Všechny tyto masky nazývá pak Rohr falešným já. Dále upozorňuje na jeden omyl v křesťanských dějinách, kdy se často „zapřahal vůz požadavků před koně v domnění, že množství či kvalita vozů nebo postoj: ‚já mám ten nejlepší vůz,‘ nakonec vyšlechtí i samotného koně. To se nikdy nestane. Koňskou silou je právě naše zkušenost základní jednoty s Bohem“. Jakmile objevíme, že jsme vnitřně důležití, že „naše duše je tím, kým jsme v Bohu a kým je Bůh v nás“, už si nemusíme na nic hrát.

Různé školy a přístupy

Psycholog Dalibor Špok pak při hledání našeho skutečného já upozorňuje na jedno úskalí: v psychologii či psychoterapii existují různé paralelní školy myšlení, podobně jako v teologii, a tvoří se tak různé tábory, které více fandí jedné či druhé škole. A Richard Rohr patří k příznivcům jedné z těchto škol. „Je to inspirativní a zajímavý autor. Ovšem co se týče jeho psychologických závěrů, musíme ho chápat jako někoho, kdo o psychologii hovoří ze své vnitřní zkušenosti a jako o této zkušenosti. Není to psycholog a je to v jeho přístupu znát. To samozřejmě není chyba – ale podobně, když vám přítel bude vyprávět, jak se uzdravil z těžké nemoci, což může být inspirativní a motivující, neznamená to ještě, že jeho líčení má platnost univerzálních lékařských rad.“ Podle Špoka jungiánská psychologie i eneagram, o něž se Rohr především opírá, „mohou být zajímavé pomůcky pro popis naší vnitřní krajiny nebo orientaci v ní, pokud nám sednou. Ale měli bychom si dát pozor, abychom je nezačali chápat jako objektivně existující ‚věci tam někde v hlavě‘, jako reálné složky naší duše nebo jako to, co zásadně vysvětluje rozdíly mezi lidmi a podstatu našeho fungování“.

V dnešním tématu tak nabízíme dva inspirativní pohledy – duchovního autora a psychologa –, které se doplňují i korigují. Nicméně oba chtějí vést k růstu a osobní zralosti každého z nás. A co byste odpověděli na úvodní otázku vy?

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou