Čtyři písmena, hodně zmatků

22. 5. 2018

Dotkne se života každého z nás, církev nevyjímaje. Řeč je o nařízení EU o ochraně osobních údajů známé pod anglickou zkratkou GDPR, které vstupuje do praxe tento pátek. O co vlastně jde?

Vydání: 2018/21 Nový biskup: Mám v srdci pokoj, 22.5.2018, Autor: Jiří Prinz

Učitelka stojí před třídou prvňáčků, v ruce drží dort a říká: „Dnes popřejeme vaší spolužačce k narozeninám. Bohužel vám nemůžu říci, která to je.“ Nebo podnikatel se ptá podnikatele: „Neznáš nějakého právníka, který mi poradí s GDPR?“ „Znám,“ odpoví mu druhý. „A můžeš mi na něj dát telefon?“ „Nemůžu.“
Takovéto vtipy u nás doprovázejí debatu o zavádění GDPR. Zaslouží si ale téma ochrany osobních údajů zlehčování? Nikoliv. Stačí se podívat na nedávno odhalenou kauzu firmy Cambridge Analytica, která přes data získaná na Facebooku ovlivňovala volby v několika zemích světa.
Podle odborníků jde tedy o smysluplné opatření, které je dnes, kdy v elektronickém světě zanecháváme čím dál více stop o svém životě, nezbytné. Riziko zneužití našich osobních dat totiž číhá doslova na každém kroku a možná budoucí nebezpečí ani neznáme.
„Mnoho citlivých informací sami vkládáme na sociální sítě nebo předáváme poskytovatelům různých služeb. A ještě více si toho o nás zjistí sami,“ varuje právník Jakub Kříž, který se zaváděním GDPR pomáhá České biskupské konferenci. A pokračuje vyjmenováváním: „Trasy našich pravidelných pochůzek, nákupní zvyklosti, aktivity na počítači, místo parkování automobilu, údaje o zdravotním stavu nebo sportovní kondici – to vše ‚létá vzduchem‘, často bez našeho vědomí. Pokud používáte chytrý mobil a v něm třeba navigaci, sportovní aplikaci a webový prohlížeč, je pod neviditelnou kontrolou prakticky celý váš den.“
Informace, které o sobě takto zanecháváme, mají podle právníka pro obchodníky cenu zlata: umožňují jim například přesně zacílit svá reklamní sdělení. „Nařízení GDPR nám umožní zatáhnout za záchrannou brzdu. Každý již bude moci zjistit, jaké údaje o něm kdo eviduje – a bude moci například požádat o jejich výmaz. V tomto smyslu jde bezpochyby o správný krok,“ hodnotí Jakub Kříž.
Za riziko považuje naopak „byrokratického strašáka“ spojeného s tak rozsáhlým projektem. GDPR totiž platí pro všechny země EU a týká se nejen všech firem a institucí, ale i jednotlivců, kteří zpracovávají data uživatelů. Týká se tedy i církve, konkrétně farářů, biskupů, církevních škol a nemocnic, katechetů i pastoračních asistentů. Stojí to čas i peníze. „Přípravy jsou v plném proudu. K dispozici jsou vzorové dokumenty pro činnosti, které se ochrany osobních údajů nějak týkají,“ říká generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl a dodává: „Jsme rádi, že jsou takto nastavována alespoň nějaká pravidla k ochraně člověka jako jednotlivce, který je i z pohledu toku osobních informací v pozici toho slabšího.“
Tato dvoustrana se snaží přiblížit, jak se nová legislativa dotkne lidí v církvi. „Není bez zajímavosti, že zavádění GDPR kvituje i Svatý stolec,“ poukazuje P. Přibyl s tím, že Vatikán nařízení také přejímá. Ostatně jako vzor či standard si jej berou i jiné, neevropské země.