V digitální verzi

Jaroslav Šubrt

Perspektivy, spiritualita

Jaroslav Šubrt

Odpovědný redaktor Perspektiv. Před listopadem 1989 jsem pracoval na stavbách, jako noční hlídač a topič. Účastnil jsem se bytových seminářů, zejména v okruhu dominikánského kněze Metoděje Habáně. Po listopadu 1989 jsem nastoupil do redakce Katolického týdeníku, od roku 1992 jsem odpovědným redaktorem Perspektiv. Překládám z polštiny. Ženatý, otec tří dětí. (jš)

Moje články v Katolickém týdeníku

Od redakčního kávovaru
Doma
vydání 17/2025 Zámek
V posledních letech se u nás objevila řada knížek, jejichž autoři, naši i zahraniční, si kladou otázku po příčinách ruské války na Ukrajině, ale také jak se samotné Rusko a jeho vnímání světa v posledních dekádách proměnilo. Nedávno se k nim přiřadila publikace polského novináře a diplomata Piotra Skwiecińského Konec ruského světa? O ideových zdrojích ruské agrese (Books & Pipes 2024, přel. Josef Mlejnek). Autor hned na úvod poznamenává, že se při jejím psaní chtěl soustředit „na zdroje…
image:Image Pravdu nosíme v zacpaných ústech
Pravdu nosíme v zacpaných ústech
Kultura
vydání 50/2024
Mám klepátko od nehlídaných zahrad – tak zní titul, který si pro výbor z celoživotní tvorby básníka a esejisty Zbigniewa Herberta (1924–1998), významného představitele polské poezie druhé poloviny 20. století, zvolilo ostravské nakladatelství Protimluv. Herbert patří ke generaci autorů, jejichž životní a umělecké postoje poznamenaly události spojené s nástupem dvou totalit v naší části Evropy. Narodil se ve Lvově, městě různých kulturních a náboženských tradic. V září 1939 zažil…
Od redakčního kávovaru
Doma
vydání 48/2024 Zámek
Každý národ, země, stát má ve své minulosti kapitolu, kterou by nejraději vymazal z paměti – svého „kostlivce ve skříni“. V rámci MFF 3Kino jsem nedávno viděl polský film Bílá odvaha režiséra Marcina Koszałky (premiéru měl letos v březnu). Líčí příběh nešťastného vztahu dvou mladých lidí za druhé světové války. Děj se odehrává v Podhalí, národopisné oblasti na jihu Polska. Místním se říká „goralé“ a jsou známi svými typickými kroji, tanci a písněmi i svéráznou lidovou architekturou. V Polsku film…
image:Image Mučedník hozený do Visly
Mučedník hozený do Visly
Téma
vydání 42/2024
Vzpomínám si, jak jsme koncem října před čtyřiceti lety na vlnách Svobodné Evropy či Hlasu Ameriky se zatajeným dechem poslouchali večerní zprávy, abychom se dozvěděli nejnovější informace o osudu Jerzyho Popiełuszka, známého kněze polské Solidarity. Dne 19. října jej totiž i s jeho řidičem při silniční kontrole zadrželi a unesli příslušníci komunistických tajných služeb. Nebýt duchapřítomnosti řidiče, jemuž se podařilo za jízdy z policejního auta vyskočit, svět by tato informace takovou…
image:Image Mezi dělníky šel s obrovskou trémou
Mezi dělníky šel s obrovskou trémou
Téma
vydání 42/2024 Zámek
Neuhýbal, když stál před náročnými výzvami. V nejtemnějších dobách vytvořil ve Varšavě „kousek svobodného Polska“. Odmítl nabídku vycestovat do zahraničí, když se stahovaly mraky a hrozilo to nejhorší. Polsko bylo zemí katastrofálně zasaženou důsledky druhé světové války. Totálně zničená města, ochromená ekonomika, vysoká kriminalita, nucená migrace obyvatelstva z jednoho konce země na druhý, a k tomu okamžité uchvácení moci polskými komunisty, vracejícími se z Moskvy s Rudou armádou.…
Uměl vnímat potřeby obyčejných lidí
Téma
vydání 42/2024 Zámek
Několika polských duchovních působících v naší zemi jsme se zeptali: Čím vás inspiruje osobnost bl. Jerzyho Popiełuszka? P. Stanisław Jaromi OFMConv. , rektor klášterní baziliky sv. Jakuba Staršího, Praha – Staré Město Obyčejný kněz a na podzim 1984 zřejmě největší pohřeb v poválečné historii Polska. Proč stovky tisíc lidí přišly vyjádřit vděčnost P. Popiełuszkovi? Určitě ne pouze kvůli jeho mučednické smrti z rukou příslušníků komunistických tajných služeb. Častokrát jsem o tom…
Od redakčního kávovaru
Doma
vydání 36/2024 Zámek
Čas prázdnin je i časem výprav do míst, kam se člověk během roku běžně nedostane. Jednu takovou jsme se ženou absolvovali pár dní předtím, než se prázdninový kolotoč rozjel na plné obrátky. Josef Mlejnek, básník a překladatel, nás pozval do Petrkova na uvedení své nové básnické sbírky Nechráněný přejezd (Nezávislý podmelechovský spolek 2023). Vždycky mi přišlo jako otřepané klišé, když se o básnících řeklo, že ke stáru „zrají jako víno“. Avšak při četbě Mlejnkovy básně „Pane. .. “ jsem se…
Editorial
Z domova
vydání 32/2024 Zámek
Před pár dny jsme se rozloučili s naším milým kolegou Jiřím Macháněm (viz str. 6). A já musím přiznat: zůstalo tu po něm zvláštní pusto. Léta tu působil jako taková „nabíječka energie“, kterou kolem sebe šířil, takže nebyl problém odpustit mu jeho občasné cholerické výbuchy. Pro „práci v oboru“ dostal od Boha mimořádný talent – jeho schopnost komunikace by mu mohl závidět kdejaký zkušený marketér. Ale zkrátka „šel naproti výzvě“ jako kdysi patriarcha Abraham, otec naší víry. Kéž se tedy i pro…
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou