V digitální verzi

Jaroslav Šubrt

Perspektivy, spiritualita

Jaroslav Šubrt

Odpovědný redaktor Perspektiv. Před listopadem 1989 jsem pracoval na stavbách, jako noční hlídač a topič. Účastnil jsem se bytových seminářů, zejména v okruhu dominikánského kněze Metoděje Habáně. Po listopadu 1989 jsem nastoupil do redakce Katolického týdeníku, od roku 1992 jsem odpovědným redaktorem Perspektiv. Překládám z polštiny. Ženatý, otec tří dětí. (jš)

Moje články v Katolickém týdeníku

Editorial
Z domova
vydání 21/2025 Zámek
Od volby nového papeže jsou to sotva dva týdny. Po ní se logicky vyrojilo nekonečné množství otázek. Na některé už odpovědi známe. Například na ty nejčastěji kladené, bude-li kráčet ve stopách svého předchůdce, budeli pokračovat v nastartovaném synodálním procesu nebo zda se postaví za práva chudých a marginalizovaných lidí. Ano, ale ještě nevíme, koho si povolá mezi své nejbližší spolupracovníky, zato víme, kam povede jeho první zahraniční návštěva. Bude to do tureckého Izniku na oslavu 1 700.…
image:Image Proč si minulost připomínat?
Proč si minulost připomínat?
Téma
vydání 21/2025
V těchto dnech si připomínáme jedno významné výročí: před 1 700 lety se konal První nikajský koncil. Jeho oslav by se měl účastnit i nově zvolený papež Lev XIV. Mít alespoň nějaké ponětí o své minulosti, ponětí o tom, kde jsou kořeny mé identity, a to nejen jako jedinečné lidské bytosti, ale i jako součásti většího celku, patřilo vždy k duchovní a intelektuální výbavě lidí v našem kulturním okruhu. Ale pravda: někdy se nám z toho nekonečného množství dávných událostí, příběhů a…
Od redakčního kávovaru
Doma
vydání 17/2025 Zámek
V posledních letech se u nás objevila řada knížek, jejichž autoři, naši i zahraniční, si kladou otázku po příčinách ruské války na Ukrajině, ale také jak se samotné Rusko a jeho vnímání světa v posledních dekádách proměnilo. Nedávno se k nim přiřadila publikace polského novináře a diplomata Piotra Skwiecińského Konec ruského světa? O ideových zdrojích ruské agrese (Books & Pipes 2024, přel. Josef Mlejnek). Autor hned na úvod poznamenává, že se při jejím psaní chtěl soustředit „na zdroje…
image:Image Pravdu nosíme v zacpaných ústech
Pravdu nosíme v zacpaných ústech
Kultura
vydání 50/2024
Mám klepátko od nehlídaných zahrad – tak zní titul, který si pro výbor z celoživotní tvorby básníka a esejisty Zbigniewa Herberta (1924–1998), významného představitele polské poezie druhé poloviny 20. století, zvolilo ostravské nakladatelství Protimluv. Herbert patří ke generaci autorů, jejichž životní a umělecké postoje poznamenaly události spojené s nástupem dvou totalit v naší části Evropy. Narodil se ve Lvově, městě různých kulturních a náboženských tradic. V září 1939 zažil…
Od redakčního kávovaru
Doma
vydání 48/2024 Zámek
Každý národ, země, stát má ve své minulosti kapitolu, kterou by nejraději vymazal z paměti – svého „kostlivce ve skříni“. V rámci MFF 3Kino jsem nedávno viděl polský film Bílá odvaha režiséra Marcina Koszałky (premiéru měl letos v březnu). Líčí příběh nešťastného vztahu dvou mladých lidí za druhé světové války. Děj se odehrává v Podhalí, národopisné oblasti na jihu Polska. Místním se říká „goralé“ a jsou známi svými typickými kroji, tanci a písněmi i svéráznou lidovou architekturou. V Polsku film…
image:Image Mučedník hozený do Visly
Mučedník hozený do Visly
Téma
vydání 42/2024
Vzpomínám si, jak jsme koncem října před čtyřiceti lety na vlnách Svobodné Evropy či Hlasu Ameriky se zatajeným dechem poslouchali večerní zprávy, abychom se dozvěděli nejnovější informace o osudu Jerzyho Popiełuszka, známého kněze polské Solidarity. Dne 19. října jej totiž i s jeho řidičem při silniční kontrole zadrželi a unesli příslušníci komunistických tajných služeb. Nebýt duchapřítomnosti řidiče, jemuž se podařilo za jízdy z policejního auta vyskočit, svět by tato informace takovou…
image:Image Mezi dělníky šel s obrovskou trémou
Mezi dělníky šel s obrovskou trémou
Téma
vydání 42/2024 Zámek
Neuhýbal, když stál před náročnými výzvami. V nejtemnějších dobách vytvořil ve Varšavě „kousek svobodného Polska“. Odmítl nabídku vycestovat do zahraničí, když se stahovaly mraky a hrozilo to nejhorší. Polsko bylo zemí katastrofálně zasaženou důsledky druhé světové války. Totálně zničená města, ochromená ekonomika, vysoká kriminalita, nucená migrace obyvatelstva z jednoho konce země na druhý, a k tomu okamžité uchvácení moci polskými komunisty, vracejícími se z Moskvy s Rudou armádou.…
Uměl vnímat potřeby obyčejných lidí
Téma
vydání 42/2024 Zámek
Několika polských duchovních působících v naší zemi jsme se zeptali: Čím vás inspiruje osobnost bl. Jerzyho Popiełuszka? P. Stanisław Jaromi OFMConv. , rektor klášterní baziliky sv. Jakuba Staršího, Praha – Staré Město Obyčejný kněz a na podzim 1984 zřejmě největší pohřeb v poválečné historii Polska. Proč stovky tisíc lidí přišly vyjádřit vděčnost P. Popiełuszkovi? Určitě ne pouze kvůli jeho mučednické smrti z rukou příslušníků komunistických tajných služeb. Častokrát jsem o tom…
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou