Boží slovo je plné života a síly

27. 5. 2016

Celá událost uzdravení setníkova služebníka spočívá na opravdovosti prosby podpořené i staršími izraelské obce a na Ježíšově prohlášení, že takovou víru nenašel ani u vyvoleného lidu. Z toho plyne, že tam, kde jde o opravdový vztah k Bohu naplněný důvěrou, má význam i každé slovo, které nachází odezvu a naplnění u Otce.

Vydání: 2016/22 Brno dostává pomocného biskupa, 27.5.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem

V Písmu najdeme řadu příkladů o účinnosti Božího slova na duše posluchačů. Např. u Jeremiáše (42,11) čteme prorocké povzbuzení ujařmeného lidu: „Nebojte se, neboť jsem s vámi, spasím vás a vysvobodím.“ Celník Zacheus, příslušník opovrhovaného stavu, uslyšel ke své velké radosti Pánova přátelská slova: Dnes musím zůstat v tvém domě. (Lk 19,5) Ochrnutý u Marka 2,5 je nejen uzdraven, ale i zbaven svých vin: „Odpouštějí se ti hříchy.“ A cizoložná žena? I ona slyší osvobozující výzvu, aby už nehřešila, neboť Ježíš ji neodsuzuje, ale milosrdně jí odpouští její provinění. (Jan 8,10) Bezradní emauzští učedníci se nečekaně setkali se vzkříšeným Pánem a byli jeho slovy natolik zasaženi, že se přiznali: „Což nám nehořelo srdce, když k nám na cestě mluvil a odhaloval smysl Písma?“ (Lk 24). Z toho je zřejmé, že v Božím slovu je obsažena síla, která působí na všechno pouze lidské, povzbuzuje, dává odvahu k následování, posiluje a odpouští. Je proto nanejvýš vhodné, abychom se zeptali sami sebe, zda chápeme takto každé slovo evangelia a všechno, co čteme nebo slyšíme z posvátných svitků Bible. Provází nás moudrost tam obsažená v denním životě? Je tolik potřebnou vzpruhou v našem tápavém hledání, jak reagovat na složité situace? Nezapomínáme příliš rychle na tato Boží oslovení?
Zamysleme se i nad slovy, která užíváme jako prostředek komunikace. Připomene-li si dějiny, zjistíme, že třeba celý starý Orient viděl v lidském slovu víc než jen prostředek k dorozumění. Podobně o něm soudí i Bible, jak to dosvědčuje každá její stránka. Řeč je projevem obsahu nitra každého člověka, prozrazuje jeho úmysly, ať veřejné nebo skryté, a odhaluje jeho úroveň a v tomto směru je už činem, který může povzbudit nebo i ranit. Prozrazuje osobní kvality i způsob života. Proto apoštol Pavel napomíná Efezany: „Ať vám z úst nevychází žádná ošklivá řeč, ale mluvte jen taková slova, která mohou prospět k duchovnímu prospěchu tam, kde je toho třeba“ (4,29). Neboť každý bude souzen z každého neužitečného slova a je vhodné si tuto skutečnost častěji připomenout. Příklad odpovědného užívání mluvy vidíme na církvi, která z pověření a v síle Ducha káže „slova života“. Všechno ostatní by bylo zbytečné, vyprázdněné a matoucí, a tedy bez užitku. Serafim Sarovský napsal: „Kázat je jednoduché: je to jako z věže zvonice házet kameny shora dolů. Těžké je uvádět kázání do života: je to jako tytéž kameny nosit zdola nahoru na špičku zvonice.“ Poučné pro kazatele i pro nás!