Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Pozdravení pokoje dokládá ochotu odpustit

1. 3. 2005

Tisk

Ráda bych se dozvěděla něco víc o znamení pokoje, které si lidé na výzvu kněze dávají během mše svaté. Kdy a proč tento úkon vznikl? Občas jsem i zažila, že ho kněz vypustil. Odkud pochází a na čem je založená modlitba, kterou se před podáním ruky kněz modlí?                      
R. G., olomoucká arcidiecéze

Vydání: 2005/10 Svět řízený ženami, 1.3.2005, Autor: Pavel Kopeček

Současný rituál pozdravení pokoje ve mši svaté má bohatou tradici. Jeho počátky můžeme vidět v biblickém textu, kde Kristus vyzývá své následovníky: „Přinášíš-li tedy svůj dar na oltář a tam si rozpomeneš, že tvůj bratr má něco proti tobě, (...) jdi se nejprve smířit se svým bratrem“ (Mt 5,23-24). Z tohoto důvodu mnohé (ne římské) liturgie měly a také mají pozdravení pokoje už po bohoslužbě slova, tj. před přinášením obětních darů. Naproti tomu v římské liturgické tradici - a to již od jejího počátku - bylo pozdravení pokoje v závěru mše svaté, tj. před přijímáním. Tato odlišná praxe byla dána položením důrazu na význam svatého přijímání, v němž se sjednocuje život církve a znamení obětující se lásky.

Eucharistická část mše svaté směřuje ke sv. přijímání, které celou církevní obec ve víře nejen sjednocuje, ale také z ní vytváří jeden živý organismus. Proto je třeba, aby jakékoli napětí uvnitř komunity pominulo. Nesmí se opakovat korintská praxe, kterou kritizoval apoštol Pavel (1Kor 11,28). V korintské církevní obci se totiž stávalo, že během slavení eucharistie neměli majetnější členové církve patřičnou úctu k chudším lidem, což jistě nebylo znamením křesťanské lásky. Druhým důvodem pro načasování znamení pokoje před přijímání je následnost tohoto ritu po modlitbě Otčenáš. Pozdravení pokoje je v jistém smyslu potvrzením této modlitby, zvláště pak dokládá lidskou ochotu odpustit svým viníkům, aby i Bůh odpustil nám. Přesněji vyjádřeno: protože Bůh nám odpustil, i my odpouštíme jiným, proto na znamení odpuštění konáme gesto pozdravení pokoje.

V současné liturgii má obřad pozdravení pokoje čtyři části: modlitba („Pane Ježíši Kriste, tys řekl...“), přání pokoje („Pokoj Páně ať zůstává...“), výzva („Pozdravte se...“) a vzájemné předání si znamení pokoje. Tento úkon je dle staré tradice nazýván „políbením pokoje“, přičemž je v pravomoci příslušné biskupské konference určit jeho formu – u nás je to podání pravé ruky.

V předkoncilní liturgii byl tento obřad velmi prostý: kněz nejprve popřál pokoj, následoval obřad lámání chleba, do kterého byla včleněna zmíněná modlitba, a gesto podání rukou přisluhujícímu ministrantovi. Snad v důsledku této dřívější praxe někteří kněží výzvu k pozdravení pokoje a následné gesto opomíjejí.

Co se týče modlitby k pozdravení pokoje, tak první zmínky o ní máme v německých liturgických knihách z 11. století. V oficiální římské liturgii se tato modlitba objevuje až po Tridentském koncilu. Jedná se tedy o pozdní text, který měl původně formu apologie (tj. soukromé modlitby kněze), při níž kněz vyznával svou hříšnost a dovolával se Boží milosti. V současné liturgii má tento text charakter presidenciální modlitby: kněz má roztažené ruce, pronáší modlitbu nahlas a celý text je v množném čísle. Skutečnost, že věřící mohou tuto modlitbu slyšet a uvědomit si, že mají být nositeli pokoje a znamením jednoty, je velkým přínosem současné liturgie.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou