Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Interrupce je vždy nejhorším řešením

31. 10. 2006

Tisk

Vydání: 2006/44 Jak se stát svatým, 31.10.2006, Autor: Alexandra Havlícová

Poraďte, jak řešit situaci, kdy byla dívka znásilněna. Je i v tomto případě interrupce hříchem?

Sexuální násilí je jedním z nejzávažnějších útoků na celistvost lidské bytosti, tedy nejen na tělo, ale zejména na duševní rovnováhu ženy. Poznamenává její život hlubokým a nesmazatelným způsobem a vyvolává trvalé následky v osobnosti každé oběti. Pokud znásilněná žena otěhotní, její situace je o to složitější, že je vystavena rozporu mezi prožitým traumatem a nečekaným mateřstvím. Přesto však interrupce není řešením takového paradoxu, protože jde pouze o další brutální násilí, které je pokračováním násilí předešlého. Nechtěné těhotenství přináší mnoho problémů: strach, pocity bezmoci, osamocení, společenské potupy, sebeobviňování, někdy nenávist k pachateli či nepřijetí dítěte, provázené silnými agresivními impulzy. Některé z nich adresuje těhotná žena už dopředu svému nenarozenému dítěti, jiné může otočit proti sobě, a tehdy je ohrožena i sebepoškozením.
V takové situaci není řešením interrupce, ale psychoterapeutická intervence směřující k práci s traumatem. Velmi důležitou a nezastupitelnou roli hraje pevné zázemí, které může ženu ochránit, nabídnout jí pomoc, a doprovázení v jejích starostech a obavách. Ačkoli takové mateřství vzniklo za velkých útrap, měla by mít žena možnost dojít až k pocitu své výjimečnosti jako dárkyně nového života a porodit dítě v co nejlepších podmínkách. Právě na tuto roli by se měla zaměřit ona sama i její okolí, protože dar početí a zrození není dán všem. Zásah v podobě interrupce s sebou nese už z čistě gynekologického hlediska řadu rizik, z nichž k nejzávažnějším patří nemožnost dalšího otěhotnění.

mateřská láska není na povel
Jinou část problému představuje přijetí dítěte matkou, která se cítí neschopna mateřské lásky. K ní nelze nikoho donutit, ale ne vždy je dítě po narození odmítáno. V některých případech matka předem zavrhované dítě přijme v okamžiku, kdy se s ním poprvé setká. Pak je nejlepším řešením vychovávat je za všemožné pomoci rodiny a blízkých lidí v dobrého člověka. Někdy se žena k roli matky není schopna adaptovat, a tehdy přicházejí různé možnosti, jak dítěti zajistit plnohodnotný život. I pokud se naplní obava z toho, že otec, který dítě zplodil násilím, předal mu i agresivní sklony, existuje řada šancí, jak výchovu dítěte pozitivně ovlivnit, třeba i za pomoci různých institucí.

Nezanedbejme včasné poučení mladých
V současné společnosti, kde sexuální a agresivní impulzy atakují pudovou sféru lidí téměř u každého novinového stánku a v kdekterém filmu či televizním vysílání, hraje nejdůležitější roli výchovná prevence. Rodiče by neměli sexuální výchovu svých dětí halit do pokrytecké roušky. Jejich povinností je poučit mladé lidi o citových i tělesných záležitostech dospívání a dospělosti, včetně možných rizik. A vést je k tomu, aby se nevystavovali nebezpečným situacím například vyzývavým chováním nebo oblečením či vyhledáváním nevhodných společenských situací. Nešťastné příhody tím samozřejmě zcela vyloučit nemůžeme, ale omezit jejich častost lze. K prevenci patří i povinnost chránit bezpečí našich dětí. Víme-li třeba, že se mladistvá dcera bude vracet domů ze školy nebo ze zaměstnání ztemnělým pustým parkem, měli bychom jí vyjít naproti nebo pomoci zajistit bezpečný způsob dopravy.
V závěru shrnuji: Téma hříchu by měla dívka řešit se svým zpovědníkem, nepřijetí dítěte jeho předáním do péče příslušného charitativního zařízení k následné adopci.



Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou