Trapistky začaly stavbu nového kláštera

12. 8. 2008

Vydání: 2008/33 Srpen 68 - zásadní zlom i pro církev, 12.8.2008, Autor: Jiří Macháně

„Ke slávě Nejsvětější Trojice a ke cti Panny Marie, Matky Boží, dne 5. srpna L. P. 2008, kdy Kristovo stádce moudře vedl papež Benedikt XVI., prezidentem České republiky byl Václav Klaus, arcibiskupem pražským, metropolitou a primasem českým kardinál Miloslav Vlk (...), byl tento kámen položen do základů kostela Kláštera Naší Paní nad Vltavou, který bude sídlem mnišek trapistek v osadě Poličany, ležící při obci Nahoruby, v okrese Benešov.“

Právě tato slova by mohl číst ten, kdo by i po stovkách let odhalil pod zemí uložený základní kámen kostela a kláštera trapistek Naší Paní nad Vltavou v Poličanech. Pamětní listina tohoto znění byla totiž minulý týden uzavřena do kovového pouzdra a nalezla své místo zároveň s kamenem v základech nově vznikajícího kostela. „Dnes jsme svědky mimořádné události – požehnání a položení základního kamene kláštera sester kontemplativního života v zemi, ve které se kvůli převažujícímu konformismu a neblahým dějinám veřejné přesvědčení chlubí, že je nejsekularizovanějším národem v Evropě,“ uvedl při slavnostní bohoslužbě hlavní celebrant, apoštolský nuncius Diego Causero. Jak také řekl, vedle klášterů karmelitek či trapistů vzniká v Poličanech jedna z dalších oáz intenzivní a radikální spirituality. „Řekl jsem oáz, protože jsou to malá místa života ve vyprahlé zemi. Mají nezměrný význam jak uvnitř církve, tak i mimo ni,“ dodal arcibiskup Diego Causero.
Trapistky pozval do Čech kardinál Miloslav Vlk, kterého při slavnosti zastupoval generální vikář Michael Slavík, protože kardinál byl v té době v zahraničí. Své požehnání připojí v klášteře na slavnost Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna. V Poličanech byl dosud postaven Dům pro hosty, který v současné době využívají hlavně mnišky. Těch je nyní již 16, včetně novicek a postulantek. Klášter ve Vitorchianu, odkud do Čech trapistky přišly, založil již několik klášterů po celém světě.
Mnišky se řídí Řeholí sv. Benedikta a jeho heslem Modli se a pracuj. Žijí společně v odloučenosti od světa, v tichu a samotě. Kláštery staví daleko od měst, uprostřed polí a lesů. Živí se převážně manuální prací. Sestry v Poličanech například vyrábějí růžence, ikony, sádrové sošky, obrázky s duchovní tematikou, obdělávají pole a chovají včely.

Promluva nuncia Diega Causera