Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Svatovojtěšská příloha

24. 4. 2007

Tisk

Vydání: 2007/17 Kronikáři, 24.4.2007

Hnězdenský arcibiskup Henryk Muszyński se už těší na poutníky z Česka, kteří přijedou spolu s Poláky oslavit světce, jenž je oběma národům velmi blízký. Právě v jeho arcidiecézi byl sv. Vojtěch pohřben a v srdci Hnězdna jej každoročně oslavují.

Můžete přiblížit, co pro vaši arcidiecézi znamená a jak věřící vnímají osobnost svatého Vojtěcha?
Všechno v Hnězdně nese jeho nesmazatelnou stopu. Nejenom jeho hrob, katedrála, ale také město a do jisté míry i lidé. Hnězdno dnes nese čestné označení: První metropole Polska, Město sv. Vojtěcha. Tento světec se těší živé úctě věřících, kteří se k němu utíkají nejen v den jeho svátku (23. dubna), ale i o svátku přenesení jeho ostatků (22. října), jehož slavení bylo obnoveno před sedmi lety. Věřící se však u jeho hrobu nepřestávají modlit i ve všední dny.
Život svatého Vojtěcha – stejně jako život Ježíšův – vlastně začal až po jeho smrti. Během svého života byl v Polsku pouze na „tranzitní vízum“, bez cestovního pasu, protože tehdy existovala ještě jedna celistvá křesťanská Evropa.
Úcta svatého Vojtěcha velice ožila díky dvěma návštěvám Jana Pavla II. v letech 1979 a 1997 i díky oslavám tisíce let od jeho smrti (1997) a od jeho kanonizace (2000). Jako svatý ještě nerozdělené církve se díky předchozímu papeži stal patronem sjednocené Evropy. Existuje evropská cena svatého Vojtěcha „Nadace svatého Vojtěcha“ a každé dva roky se u nás konají Hnězdenské sjezdy za účasti významných osobností a zástupců hnutí a dalších organizací z celé Evropy. Letos od 15. do 17. června by se měl sjezd konat už posedmé.

Čím a jak promlouvá tento světec k vám osobně?
Je pro mě patronem, který naši arcidiecézi i celé Polsko zahrnuje svou přímluvou už více než tisíc let. Navíc je symbolem jednoty všech Poláků, spojoval nás ve víře v dobách dělení naší země, nacistické okupace a komunistického režimu. Dnes – stejně jako před staletími – stále více spojuje také Evropu. Osobně je mi ale sympatický pro svou apoštolskou horlivost a lásku k evangeliu. Svatý Vojtěch je pro mě také v jistém smyslu předchůdcem Druhého vatikánského koncilu. Tím, že odmítl pomoc brachium saeculare – takzvaného ramene světské moci, čili ozbrojených oddílů Boleslava Chrabrého, a spolehl se pouze na evangelium. Zaplatil za to velkou cenu, zemřel mučednickou smrtí, ale právě proto žije dál díky síle Ducha Svatého a víře ve vzkříšeného Pána.

Co byste vzkázal českým poutníkům?
Především bych chtěl přivítat a srdečně pozdravit všechny krajany svatého Vojtěcha u jeho hrobu. Téměř každý rok putují nebo putovali k jeho hrobu kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup Karel Otčenášek a také biskup Dominik Duka. Jsem rád, že konečně také krajané – čili věřící z rodné vlasti svatého Vojtěcha – objevují tohoto světce jako našeho společného patrona, jehož „svědectví je stále živé“, jak nám připomněl Jan Pavel II.
(mach, šub)

Svatý Vojtěch - první Evropan z Čech
Budování svatovojtěšské tradice

Svatý Vojtěch je světcem zvláště dvou diecézí. V Česku královéhradecké, protože v Libici, která leží na jejím území, se narodil, a v Polsku hnězdenské. Právě tam byl původně pohřben a k tomuto Čechovi zde chovají nebývalou úctu (nebývalou na současné poměry země, z níž tento světec pochází). Zeptali jsme se královéhradeckého biskupa Dominika Duky, proč se obracet právě k tomuto svatému.

Co je podle vás nejinspirativnější a nejvýraznější rys Vojtěchovy osobnosti?
Svatý Vojtěch, první Evropan z naší země, je postava Dobrého pastýře, model kněžské služby pro biskupy, kněze i jáhny, rovněž i pro řeholníky. Svatovojtěšská tradice je jediná, kterou se nepodařilo nijak zneužít, ale naopak vzrůstá. Není to pouze poutní novéna na Libici – svatý Vojtěch se stal postavou ideově sdružující země visegrádské čtyřky. Osobnost svatého Vojtěcha je nadějí pro naši církev, národ i stát.

Jak a čím vás zasáhla Libice a další místa spjatá s osobou svatého Vojtěcha?
Snažím se vidět náš náboženský, církevní a společenský život prizmatem života a velkých ideálů sv. Vojtěcha. Místa jeho života ke mně mluví důvěrnou řečí, a to od české Libice přes německý Magdeburg, maďarskou Panonhalmu, italská města Verona, Ravena a pak i Řím a klášter na Aventinu, kde Vojtěch pobýval. Když jsem ve Věčném městě, většinou pobývám u sv. Sabiny a z okna mého pokojíku vidím právě klášter a baziliku sv. Alexeje na Aventinu. A pak je to Hnězdno a každoroční pouť z Libice k původnímu hrobu v tomto polském městě. Sv. Vojtěcha mi připomíná také katedrála sv. Víta a břevnovský klášter sv. Markéty. Všechna tato místa se vepsala do mé svatovojtěšské úcty. Víra, kultura, společensko-politicko-sociální rozměr působení sv. Vojtěcha všude tam, kde působil, fascinují, ale také stimulují.

Jak spojuje úcta ke svatému Vojtěchu vaši a hnězdenskou diecézi?
Kontakty královéhradecké diecéze, kde leží Libice, s hnězdenskou diecézí, kde byl sv. Vojtěch pochován a kde jej mají ve velké úctě, souvisí právě se spoluprací na rozvíjení této úcty. Na naší straně je to „budování svatovojtěšského hradiště“ na Libici. Podařilo se vybudovat sousoší sv. Vojtěcha a jeho bratra sv. Radima, kamenný oltář připomínající ten původní v presbytáři hradištního kostela, u kterého podle legendy sv. Vojtěch ministroval a později sám celebroval, a vztyčený dřevěný kříž u vchodu odkrytého kostela, který zve k zastavení. Pokud mohu, vstupuji při cestě z Prahy do tohoto prostoru – s modlitbou, která je prosbou i úlevou. Je to také svatovojtěšská prosba za kněžská a řeholní povolání.
(mach)


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou