Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Svatá Hora dostane malé velké varhany

4. 12. 2007

Tisk

Vydání: 2007/49 Než se Ježíš narodil, 4.12.2007, Autor: Jiří Macháně

Na jihu Čech, v borovanské dílně Vladimíra Šlajcha, nyní dokončuje tým řemesl- níků pod vedením mistra varhanáře stavbu unikátního nástroje. Ten pak během adventní doby poputuje do chrámu, pro který ho vyrábějí – na nejznámější poutní místo v Čechách, do baziliky na Svaté Hoře nad Příbramí.

Ve dřevem provoněné varhanářské dílně, uprostřed desetimetrové „věže“, ve které mohou při rekonstrukcích stát i ty největší chrámové nástroje, se málem ztrácí dubová skříň nových svatohorských varhan. Odborníci takovým říkají pozitiv – naučný slovník uvádí, že je to malý a nepřenosný instrument. Jenže to v případě unikátní konstrukce varhan tak docela neplatí: malý nástroj to není, což je zřejmé v okamžiku, kdy varhanář usedá ke klávesám vykládaným ebenem a slonovinou. Prostorem se rozezní mocné forte jedné z fug Johanna Sebastiana Bacha. Laik žasne, jak zdánlivě drobný instrument zaplní celou dílnu: jsou to malé, ale zvukem velké varhany.

DVA NÁSTROJE V JEDNOM
Původní varhany na kůru baziliky jsou již za zenitem své životnosti a jejich kolaps může přijít každým dnem. Proto se duchovní správa rozhodla pro rychlé a levnější řešení: postavit nový menší chórový nástroj. Podobné stojí v nejednom významném chrámu. Unikátnost nového svatohorského pozitivu odhaluje sám „konstruktér“: „Jsou to vlastně dvoje varhany v jedněch. Mají dva manuály, tedy dvoje klávesy nad sebou, včetně basového pedálu. Ale pozor, horní část nástroje lze oddělit od spodní a snadno přemístit,“ vysvětluje Vladimír Šlajch. Celek varhan poslouží uvnitř chrámu při bohoslužbách a při koncertech. Na oddělitelnou horní část budou varhaníci na Svaté Hoře hrát při bohoslužbách u venkovního korunovačního oltáře nebo v ambitu. K přenesení je zapotřebí jen dvou průměrně fyzicky zdatných osob.

ŽÁDNÉ DRUHÉ TAKOVÉ
„Nevím o žádných druhých varhanách tohoto typu. Dlouho jsme se svatohorským farářem, P. Stanislavem Přibylem, vymýšleli něco výjimečného pro tak unikátní místo, jako je Svatá Hora. Dokonce jsme uvažovali i o varhanách na kolech,“ přibližuje původní plány varhanář.
Technický i konstrukční unikát vznikal více než jeden rok a dosud jej v dílně dokončují. Před cestou na korbě nákladního vozu varhany čeká ještě ladění, které se v bazilice už jen zkontroluje. Jak říká Vladimír Šlajch, čím menší varhany, tím jsou náročnější na přesnost. „Všechno je titěrné a malé. U velkých nástrojů se měří a počítá na desetiny milimetru, u malých na setiny,“ prozrazuje.
Náklady na varhany se vyšplhaly na sumu přesahující tři miliony korun. Peníze mezi sebou vybrali členové Matice Svatohorské, spolu s řadou dárců a mecenášů.
K obdivovatelům se připojil i papežský nuncius Diego Causero. Ten před žehnáním nástroje během bohoslužby celebrované kardinálem Miloslavem Vlkem pronese promluvu (viz plakátek na straně 4 této přílohy). V doprovodu svatohorského faráře P. Stanislava Přibyla už nuncius navštívil i borovanskou dílnu, kde si zároveň poslechl zvuk nových varhan. „Měl velmi čilý zájem o každý detail mé práce. Na památku si odnesl jednu píšťalu,“ uzavírá Vladimír Šlajch.




Milí přátelé, čtenáři Katolického týdeníku,
dostáváte do ruky přílohu Svatá Hora. Pro mnohé z vás je tato mariánská svatyně důvěrně známým místem, kam často přicházíte, abyste zde složili do rukou Panny Marie tíhu svého života a načerpali nové síly. Mnozí znáte toto místo jen z vyprávění nebo z nějaké knihy. A někteří z vás slyšíte o tomto místě dnes poprvé. Všechny si vás dovoluji srdečně pozdravit. Svatá Hora je jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v Čechách, je to místo milosti i krásy umění.
Svatá Hora byla vždy centrem liturgického dění široko daleko. Liturgii bychom mohli kromě jiného charakterizovat také jako „ars celebrandi“, umění slavit. V liturgii jsou posvěcena všechna umění, stávají se opravdu duchovním uměním a chválou Boží.
Chystáme se 26. prosince požehnat nové varhany. Těším se – a jistě nejen já. Bude to jeden z vrcholů naší snahy dát do Boží služby to nejlepší, co člověk od něho dostal do vínku jako hřivnu. Je to rovněž počin v duchu budovatelů této svatyně, jezuitů, a jejich hesla „Ad maiorem Dei gloriam“ – K větší slávě Boží! Dovoluji si vás tedy v této chvíli pozvat ke čtení přílohy a také k pouti k nám na Svatou Horu...
P. Stanislav Přibyl, CSsR, farář na Svaté Hoře a provinciál redemptoristů


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou