Setkání na znamení jednoty

5. 2. 2008

Vydání: 2008/6 Svátost smíření, 5.2.2008

Slavnost Uvedení Páně do chrámu zahájil v Hradci Králové minulou sobotu biskup Dominik Duka v kapli sv. Klimenta posvěcením rozžatých svící. Tento symbol světla Kristova pak předal zasvěceným osobám, které žijí na území diecéze.

Připomínkou dávného slavení svátku v Jeruzalémě byl průvod z kaple do katedrály Svatého Ducha. „Foukal silný vítr a naše svíce postupně zhasínaly, ale v dlouhém zástupu 110 řeholníků a řeholnic se světlo uchovalo a v katedrále se mohly svíce znovu všem rozžehnout. I to byla symbolika solidarity bratří a sester, síly společenství,“ říká sestra Dominika Bohušová OP. Dějištěm setkání zasvěcených osob s biskupem Jiřím Paďourem byl v Českých Budějovicích klášterní kostel Obětování Panny Marie. Zúčastnili se ho zástupci osmi mužských a devíti ženských řádů a kongregací působících na území diecéze, v nichž žije přes 150 řeholníků a řeholnic. Biskup Paďour mj. připomněl, že i v řádech a kongregacích by měl být letošek zaznamenán jako Rok sv. Václava, Rok sv. Pavla a výročí zjevení Panny Marie v Lurdech.
Do Olomouce se minulou sobotu sjelo na 120 členů řádů a řeholních společenství z celé arcidiecéze. Spolu s arcibiskupem Janem Graubnerem slavili mši svatou v seminární kapli sv. Cyrila a Metoděje. Zástupci jednotlivých společenství pak vyslechli přednášku Stanislava Pacnera „Odpuštění a hřích ve světle Písma“. Téma bylo zvoleno s ohledem na Rok Bible, který letos v arcidiecézi vyhlásil místní arcibiskup. Následoval společný oběd a po něm beseda, diskuse a osobní setkávání, na něž se většina řeholníků nejvíce těšila. „Je to pro mě vždy den obnovy. Znovu se dám Pánu Bohu,“ říká sestra Terezie Poštulková z Kroměříže.

ZNAMENÍ ZASVĚCENÍ A POKORY
V Plzni byla oslava XII. Světového dne zasvěcených osob zahájena průvodem z biskupství do katedrály sv. Bartoloměje. V katedrále odevzdávali řeholníci a řeholnice světlo svíc biskupu Františku Radkovskému na znamení svého zasvěcení a pokory. „Život v zasvěcení je impulsem k zamyšlení pro tento svět, který se soustřeďuje především na tělesnost,“ zdůraznil v promluvě plzeňský biskup.
V Den zasvěceného života zamířili zasvěcené osoby ze severu Moravy do Opavy. Tradiční setkání s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem prožili v klášteře bratří menších minoritů. Po bohoslužbě následovalo duchovní slovo dominikánky a děkanky olomoucké Cyrilometodějské teologické fakulty Gabriely Vlkové.
V brněnské diecézi působí 16 mužských a 26 ženských řeholí, šest sekulárních institutů a zasvěcené panny. Bohoslužba tentokrát začala na Petrově shromážděním u dómského betléma, vystaveného poslední den. Představená brněnských alžbětinek sestra Jana Jakešová ocenila sílu společných modliteb: „Chodím sem pravidelně a vždy mě osloví jiná myšlenka. Dnes to byl apel, abychom v práci i modlitbě byli vždy pevnou a užitečnou součástí diecéze, v níž právě žijeme,“ dodává sestra Jana.

OD NĚHO SVĚTLO POCHÁZÍ
Do pražského dominikánského kláštera zamířili 2. února nejen řeholníci, kteří zde žijí. V klášterním kostele požehnal kardinál Miloslav Vlk hromniční svíce. „Jestliže zažíháme plamen svíce, chceme ukázat na toho, jenž přichází, od něhož pochází veškeré světlo, neboť on zahání temnoty nejtemnější a hojností věčného světla všechno osvěcuje. A chceme také co nejjasněji dát najevo, jak má zářit naše duše, chceme-li mu jít v ústrety,“ citoval kardinál jeruzalémského biskupa sv. Sofronia. Během bohoslužby také vyjádřil poděkování jménem celé arcidiecéze řeholníkům a řeholnicím za to, že naplňují své poslání podle jednotlivých řádových charismat. „Bez vašich sepjatých rukou by byla církev chudá,“ řekl ve svém poděkování.
V Litoměřicích se mohli zástupci řádů a kongregací minulou sobotu rozloučit s odcházejícím biskupem Pavlem Posádem.
(podle zpravodajů mach)

Významná jubilea si v těchto dnech připomínají dominikánky a salesiáni. Přesně před sto lety 4. února 1908 v Římě magistr dominikánského řádu Hyacint Maria Cormier podepsal jeden drobný dekret. Přičlenil jím kongregaci českých dominikánek k veliké rodině dominikánského řádu.
Sto dvacet let od smrti svého zakladatele, sv. Jana Boska, si pak připomněli salesiáni. Slavnostní bohoslužby, Dny otevřených dveří, plesy, koncerty, soutěže a další akce na jeho počest se konaly téměř ve všech salesiánských centrech po celé republice. V salesiánském divadle v Praze-Kobylisích se ve čtvrtek uskutečnil koncert Ireny Budweiserové se skupinou Fade In. Ve středisku v Pardubicích proběhl v pátek Den otevřených dveří, v sobotu oslavy pokračovaly masopustní zabijačkou a slavnostní mší. Ve Zlíně bylo součástí oslav promítání filmu o sv. Janu Boskovi a nealkodiskotéka pro mládež.
(str)