Brno ve znamení nové naděje

29. 9. 2009

Vydání: 2009/40 Papež Benedikt XVI. v České republice, 29.9.2009, Autor: Václav Štaud

„Už letí!“ vykřikl někdo a nad více než stodvacetitisícové shromáždění se zvedá les žluto-bílých vlajek. Je neděle krátce po deváté hodině. Další vlna radosti exploduje, když obří obrazovky konečně ukážou tvář Benedikta XVI. ve dveřích letadla. Nad letištěm znějí fanfáry z Janáčkovy Symfonietty, po celém městě se nese hlas zvonů, z hradu Špilberku i dělové salvy. Brno vítá Petra našich dnů.

Lidé čekají, až Svatý otec v papamobilu dokončí obvyklou cestu mezi poutníky. Z jeho tváře po celou dobu nezmizí laskavý úsměv, který se navíc několikrát šťastně rozzáří. Hodně patrné je to v závěru cesty, těsně před pódiem, když míjí skupinu malých krojovaných dětí z Břeclavi. Někdo z nich na papeže hlasitě zavolá pozdrav a on se s viditelnou radostí naklání do okna vozu k odpovědi, která však v bouři ovací zaniká...
Papeže pak vítá brněnský biskup Vojtěch Cikrle: „Jako nástupce apoštola Petra přicházíte z Říma, kde svatí Petr a Pavel a s nimi řada dalších hlásali Krista a prolili pro něj svou krev. Díky jejich svědectví se radostná zvěst dostala i k nám. Naše katedrála je zasvěcena dvojici těchto velkých apoštolů – svatému Petru a Pavlovi. Vaše Svatosti, vítejte tedy doma!“ Homilie Svatého otce se nesla ve znamení touhy po naději. Jeho italská slova, bezprostředně tlumočená, souzněla s obřím symbolem kotvy vedle pódia i s ústředním tématem sobotního koncertu mladých. „Jedině Kristus může být naší spolehlivou nadějí,“ zdůraznil papež.
Shromáždění uposlechlo prosby Svatého otce a během mše svaté se zdrželo potlesku a ostatních hlasitých projevů. Po svatém přijímání, při chvíli díkůvzdání, umlkl také sbor a orchestr. Mezi přítomnými novináři vzdálenými víře se šeptem šířila otázka: „Jak dokáže tak velké shromáždění setrvat v naprostém tichu? To je něco neuvěřitelného!“ Účastníci si ale dlouhé mlčení vynahradili hned po závěrečném požehnání. Například zmínka o svatých soluňských bratrech během modlitby Anděl Páně, pochvala Svatého Hostýna a také přátelská pontifikova slova na adresu přítomných slovenských, polských a rakouských věřících vyvolala nadšené volání. Jásot pak Benedikta XVI. doprovázel i na celé zpáteční cestě k letadlu do Prahy.

Promluvy papeže a proslovy prezidenta lze nalézt na www.navstevapapeze.cz nebo v tomto čísle Katolického týdeníku.