Září 2024

Úvod Doma

Od redakčního kávovaru

17. 9. 2024

Dloužící se večery a vítr vanoucí ze strnišť neomylně hlásají, že tento způsob léta už je jen přívlastkový – začíná léto babí nebo také indiánské. A na jeho prožití je třeba se dobře připravit, což se nám letos doma daří také tematicky.

Chvílemi večerního odpočinku tak provází americký seriál 1883 – od září ho vysílá Česká televize, dostupný je ale i na streamovacích platformách. Jeho deset dílů vzniklo před dvěma lety jako doplněk úspěšného seriálu Yellowstone a příběh rančerské rodiny Duttonových ze severozápadu USA zasazuje v dějinách o více než sto let zpátky: do poslední čtvrtiny 19. století, kdy sem teprve přicházeli kolonisté z východního pobřeží i Evropy (v originálním znění tak z úst jedné imigrantky zaslechneme také českou větu). Poprat se přitom musejí nejen s tři tisíce kilometrů dlouhou cestou, ale i s tvrdými přírodními podmínkami, nevraživostí domorodých obyvatel, nekalými úmysly jiných „bledých tváří“ – a hlavně sami se sebou, než se aspoň některým z nich podaří dosáhnout svého Paradise Valley, „Rajského údolí“.

Nic není černobílé, a „dobývání“ Divokého západu už vůbec ne. Při odpoledním šálku kávy proto seriál vyvažuji knížkou, kterou před nedávnem vydalo nakladatelství Cesta. Indiánský mesiáš Stevena Charlestona – potomka původních obyvatel a duchovního episkopální církve – ale nabízí víc než ohlédnutí za dobou, kdy se jedni vydávali na dobrodružnou pouť za novým územím a druzí tím přicházeli o domov. Charleston popisuje svou osobní verzi tohoto konfliktu: krizi víry, kdy se při studiu teologie musel vypořádat s faktem, že bílí křesťané vyháněli indiánské křesťany. Při četbě Matoušova evangelia pak řešení nalezl ve smíření obou tradic – představení osoby, učení a díla Ježíše Krista za pomoci myšlení, pojmů a rituálů z duchovního světa indiánů. „Indiánský mesiáš nám dává širší perspektivu. Připomíná, že víra v lásku není jen záležitostí evropských tradic, že láska je univerzální a že její sílu různé národy vyjadřují různými obrazy,“ píše v úvodu P. Marek Vácha.

A jako doplněk pro mladší generaci ještě dvě knihy, které do světa vyslalo nakladatelství Triton a podílel se na nich ilustrátor a spisovatel Jan Hora. Útlá publikace Indiánskou stezkou (2024) seznámí s tím, jak u indiánů vypadlo dětství, jak se oblékali, jaké hráli hry a kým pro ně byl Manitou, Velký duch. Stostránková kniha Misie pod palmami (2020) pak čtenáře zavede nejen do Ameriky, ale také na další kontinenty – všude tam, kam se v minulosti vydávali čeští jezuité, aby domorodým obyvatelům přinášeli to lepší, ba nejlepší z „našeho“ světa, a někdy se po jejich boku také vzepřeli těm, kterým nešlo o víc než právě jen o dobývání.

Předchozí článek Následující článek