Zvon se rozezní po 50 letech

22. 8. 2017

Kostel sv. Martina v Markvarticích na Děčínsku povstal z ruin. Dominanta obce byla řadu let jen zchátralým torzem bez střechy. Po 15 letech prací byl obnoven a po 50 letech zazní z jeho kostelní věže dokonce i hlas zvonu.

Vydání: 2017/34 Povzbuzení mládeže z Olomouce, 22.8.2017, Autor: Jana Michálková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Poprvé se rozezní při slavnosti 23. září. Zvon z 16. století vážící 680 kg získala farnost z Jablonce nad Nisou, kde ležel nevyužitý v tamním podvěží, protože byl puklý. Markvartická farnost ho nechala opravit a do věže ho vyzdvihl minulý pátek jeřáb. Na uhrazení opravy zvonu nyní farnost pořádá veřejnou finanční sbírku. S prosbou o pomoc se přitom obrací nejen na obyvatele obcí, které do farnosti spadají a pro něž je obnova kostela doslova historickou událostí, ale i na všechny další dobrodince.
Správce farnosti Marcel Hrubý, jehož přičiněním byl areál znovuobnoven, obešel v pátek několik prvních chalup, aby místní osobně pozval na slavnost posvěcení kostela a zároveň je poprosil o finanční dar na opravu zvonu. Ti poukazovali především na to, že jsou rádi, že se o kostel stará. „Přestože nejsem zdejší rodačka, beru markvartický kostel za svůj,“ řekla Eva Boučková, která do sbírky věnovala tisíc korun. Mezi necelou dvacítkou oslovených, kteří v pátek darovali na zvon nějaký finanční obnos, byla i rodina Josefa Hricáka. „Chodil jsem kolem kostela zkratkou do školy. Pamatuji si jeho původní stav a teď se chodíme dívat na to, jak opravy postupují. Je to krásné dílo, máme z něj velkou radost,“ uvedl.
Obnova areálu kostela sv. Martina v Markvarticích je projektem za více než 20 milionů korun. Měsíc před slavností práce finišují. V těchto dnech tu pomáhají také dobrovolníci z Moravy. „Před patnácti lety jsme odsud odváželi na kolečku části propadlé střechy, dnes pomáháme s tím, co je třeba,“ dodal Štěpán Novák, který zde v rámci své dovolené již několik dní pracuje i se svým bratrem. Pomáhali také při instalaci zvonu do kostelní věže.
Slavnost s poděkováním za zdařilé Boží dílo a také všem, kteří jakýmkoli způsobem pomohli při jeho záchraně, se bude konat 23. září. Koncelebrovanou mši svatou budou sloužit emeritní salcburský arcibiskup Alois Kothgasser, litoměřický biskup Jan Baxant a kněží českých a německých diecézí.